Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český youtuber dostal podmínku za vulgarismy. Kritizoval terapii české šamanky

Český youtuber dostal podmínku za vulgarismy. Kritizoval terapii české šamanky

Mluvit sprostě se nevyplácí ani na sociálních sítích. Youtuber Petr Jelínek z Jihlavy, známý pod přezdívkou Pstruh103, dostal kvůli jednomu ze svých videí od soudku podmínku. Až dva roky vězení mu hrozily za to, že se vulgárním způsobem vyjadřuje o podnikání Petry Yamuny Wolf, která provozuje psychologickou poradnu, jejíž součástí je i takzvaná vaginální terapie a šamanismus. 

22letý Jelínek v jednom z videí označil Wolf za „zas*anou zkur*enou zlodějku“. Ve videu s názvem Projekt „mám ji ráda, tu moji ku*du", navíc použil mimo jiné výrazy jako pí*a, kun*a, sra*ky či krávy tupý, píše server Dotyk.cz.

Pobouřilo ho to, za jakou cenu Wolf službu vaginální terapie nabízí. Za desetihodinový seminář si účtuje až 15 tisíc korun.

Podle žalobce byl způsob, jakým obžalovaný svůj názor vyjadřoval, nepřijatelný. Soudce nakonec rozhodl, že se Jelínek dopustil hrubé neslušnosti, čímž spáchal trestný čin výtržnictví, a odsoudil ho k šesti měsícům s podmínkou na jeden rok.

Soudce se pozastavil nad youtuberovým slovníkem a jeho vyjadřováním o ženách. Jelinek u soudu připustil, že vulgarismy přehnal. „S trestem jsem počítal. Video jsem z internetu stáhl ihned po výslechu na policii. Nyní už ho nelze přehrát," uznal a přímo v soudní síni se poškozené omluvil.

Žena po youtuberovi požadovala odškodné za ušlý zisk v hodnotě 700 tisíc, soudce jí ho ale nepřiznal, protože pro něj podle něj neměla dost důkazů. Rozsudek je nepravomocný a poškozená i obžalovaný ještě případné odvolání zváží. Petr Jelínek přiznal, že tento případ měl vliv na jeho další tvorbu. „Pod vlivem toho případu jsem ji změnil již před půl rokem. Jsem mírnější ve vyjadřování a chovám se umírněněji," přiznal Jelínek. Státní zástupce se práva o odvolání vzdal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744