Čeští politici by měli v kauze Skripal postupovat jednotně, shodli se senátoři | info.cz

Články odjinud

Čeští politici by měli v kauze Skripal postupovat jednotně, shodli se senátoři

Česká politická reprezentace by podle Senátu měla vystupovat jednotně ve věci útoku jedem novičok ve Velké Británii, ze kterého je obviňováno Rusko. Stanovisko připravil senátní evropský výbor. Podle jeho předsedy Václava Hampla (za KDU-ČSL) je to zároveň reakce na postoj Hradu a prezidenta Miloše Zemana.

Senát podle usnesení „zdůrazňuje, že by bylo žádoucí, aby politická reprezentace České republiky vystupovala v této věci jednotně“. „Nemusím doplňovat, že se tím skutečně naráží na některé kroky pana prezidenta, které vlastně tu pozici vlády v této věci de facto zpochybňovaly nebo podkopávaly,“ uvedl Hampl.

Předseda výboru současně poukázal na úterní usnesení senátního bezpečnostního výboru, který odsoudil Zemana za to, že veřejně Bezpečnostní informační službu (BIS) požádal o prověření, zda v Česku nebyl vyvíjen nebo skladován jed novičok, jak tvrdilo Rusko. Bezpečnostní výbor to označil za „gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky za strany Ruské federace“.

Zeman prohlášení vydal v návaznosti na ruské tvrzení, že jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, mohl pocházet z Česka.

Senát na návrh svého evropského výboru také souhlasil s kritickým stanoviskem Evropské rady „k protiprávním akcím Turecka“ v oblasti východního Středomoří a Egejského moře. Stanovisko souviselo s konfliktem Turecka s Kyprem a Řeckem kvůli průzkumu podmořské těžby zemního plynu. Senátorům naopak vadilo, že se Evropská rada nepostavila kriticky k tureckým vojenským operacím v Sýrii kvůli jejich dopadům na civilisty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud