Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští „šmejdi" zkoušejí útočit za hranicemi. U 84letého seniora z Německa tvrdě narazili

Čeští „šmejdi" zkoušejí útočit za hranicemi. U 84letého seniora z Německa tvrdě narazili

Jak v minulosti ukázal případ takzvaných šmejdů, kteří pod nátlakem vnucovali českým seniorům předražené, nechtěné a nepotřebné zboží, jsou právě staří lidé jednou z nejohroženějších skupin obyvatelstva v případě podvodných praktik. Tuzemští podvodníci teď zkoušejí svůj špinavý byznys rozjet i za hranicemi.

V případě čtyřiaosmdesátiletého Hanse Bauera z hesenského Hofgeismaru ale tvrdě narazili. „Moje tělesná schránka už kvůli stáří možná není v tak skvělé kondici, jako kdysi, ale hlava mi stále funguje bezvadně,“ vysvětlil místnímu deníku Lokalo24 senior.

Muži přistál 6. března ve schránce dopis s přiloženou fakturou na placené telefonické služby, které měl čerpat 11. února. Zasilatelem účtu byla společnost A.S.N.P., která podle poštovního směrovacího čísla sídlí ve Zbirohu v Plzeňském kraji. Bauer zkontroloval výpis telefonních hovorů v daný den a zjistil, že nikam nevolal. Naopak jemu telefonovalo číslo, na kterém se hlas představil jako zástupce pošty v Porůří.

Tehdy se důchodce dopustil jediné chyby. „Znělo to naprosto seriózně. Naše číslo není v žádném telefonním seznamu. A protože se oproti běžným zvyklostem představuji svým jménem, také mě hned jménem oslovili,“ zlobí se na sebe kvůli své neopatrnosti ještě dnes.

Mužský hlas na druhé straně linky jej perfektní spisovnou němčinou bez přízvuku informoval, že má údajně na pobočce poštovního úřadu v Porůří dopis, který nemohl být doručen, a požádal seniora, aby mu nadiktoval svoji přesnou adresu. Místo dopisu ale nakonec došel Bauerovi účet za telefon ve výši 90 eur.

Němec v situaci, která by asi mnoho lidí vyděsila, zareagoval přímo ukázkově. „To mě pochopitelně tak trochu uklidnilo. V médiích je samozřejmě pravidelně řeč o podobných podvodech. Když se s tím ale setkáte osobně, tak vás to přece jen znervózní,“ přiznává důchodce.

Místo aby poslal na český účet požadované peníze, se tak obrátil na centrálu pro ochranu spotřebitele. Tam se dozvěděl, že není prvním, kdo se s podobnými nekalými praktikami v Německu setkal, ty se množí v Dolním Sasku a teď i v Hesensku. „Nereagovat a už vůbec neposílat peníze, tu firmu známe,“ zněla odpověď ze spotřebitelské centrály.

Tři týdny po prvním dopisu obdržel Hans Bauer další fakturu od A.S.N.P., tentokrát z důvodu nárůstu nákladů kvůli údajným vícenákladům za nezaplacení už na 135 eur. Podvodníci v dopise tvrdili, že senior telefonoval na erotickou linku.

Hesenskému důchodci došla trpělivost a obrátil se na orgány činné v trestním řízení. Na policejní služebně v Hofgeismaru podal trestní oznámení pro podvod a na poštovní úřad nahlásil podezřelý hovor, který měl údajně s pracovníkem z pobočky v Porůří. Pošta poděkovala za informace, o kterých neměla tušení, a současně popřela, že by byla v jakémkoliv kontaktu s podezřelou českou firmou.

Případné další výhrůžky ze strany společnosti A.S.N.P. očekává Hans Bauer s ledovým klidem. Ze strany policie, spotřebitelské centrály i právního zástupce se mu dostalo pochvaly za příkladnou reakci a muž by byl do budoucna rád nápomocen dalším seniorům, kteří by se snad dostali do hledáčku podobných podvodných firem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744