Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští vojáci odmítli speciální vozy za desítky miliónů korun. Nevěří, že je ochrání

Čeští vojáci odmítli speciální vozy za desítky miliónů korun. Nevěří, že je ochrání

Ministerstvo obrany před čtyřmi lety pověřilo vojenské vývojáře z Vojenského technického ústavu (VTÚ), aby sestavili tři obrněné vozy, které budou chránit českého velvyslance v afghánském hlavním městě Kábulu před útoky. Tajný úkol s označením Gladius a rozpočtem 50 miliónů korun však skončil blamáží. Podle serveru Novinky.cz vojenští policisté odmítli auta převzít.

Vojáci nejsou spokojení s pancéřováním, jaké se ústavu na dvou toyotách a mercedesu podařilo vyvinout.

 „Materiály – pancíř a skla – v testech vyhověly. Ale při vojskových zkouškách došlo u vojenských policistů k pochybnostem, zda je to auto skutečně balisticky odolné,“ řekl Právu ředitel VTÚ Jiří Protiva s tím, že nepomohlo ani to, že nechali u dodavatele pancéřování několikrát předělat. Policisté už zkrátka vozy nechtěli.

Ministerstvo náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty počítá, že auta i tak využije. „To auto nezůstane ve skladu a bude sloužit na jiných misích,“ řekl Kuchta Právu. Vozy umí monitorovat okolí, získávat zpravodajské informace a umožnit ochráncům komunikovat mezi sebou i se základnou.

Na vývoji prototypu a systému Gladius se dle deníku podílelo zhruba deset různých firem a VTÚ celý systém dával dohromady. Jako základ použili dvě Toyoty Land Cruiser za 9,4 miliónu a jeden Mercedes-Benz Sprinter za 5,6 miliónu korun. Na dalších více než 30 miliónů korun vyšly součástky a práce. Dohromady tak projekt stál 50 miliónů korun.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1