Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chce překonat Knihovnu Václava Havla. Klaus mladší založil vlastní institut

Chce překonat Knihovnu Václava Havla. Klaus mladší založil vlastní institut

Syn bývalého prezidenta před několika dny založil nové Centrum pro občanské svobody. Chce být jedničkou mezi českými think-tanky. Řekl to v rozhovoru pro nadcházející vydání časopisu Týden.

Centrum funguje zhruba týden a sídlí v pražských Vysočanech. Podle Klause ml. se jedná o malou instituci, která prý ale může „napáchat hodně dobra“.

Syn bývalého prezidenta si klade za cíl hájení svobod. Tematicky se prý chce věnovat třeba daním, státnímu rozpočtu nebo reformě školství. Založení centra je podle něj reakcí na ohlasy, které vzbuzují jeho články. Nemá se ale jednat o obdobu Institutu Václava Klause, který má jeho otec.

Jak uvedl Týden, na chod centra několik lidí finančně přispělo, takže Klaus ml. má peníze na dva roky provozu. „Nechci teď ale zveřejňovat jména sponzorů, i když asi nejde o nic tajného. Máme nicméně princip, že nebereme státní peníze a peníze z ciziny. Tím se odlišujeme od řady českých neziskových subjektů,“ prozrazuje.

Klaus ml. chce být jedničkou mezi obdobnými institucemi v Česku a naznačil, že proto hodlá prezentovat činnost centra atraktivní „virálovou“ formou. „Máme s jedním známým z Brna doménu udavej.cz, což je teď nejlukrativnější doména, žádné auto.cz nebo sex.cz. Teď vymýšlíme, co s tím udělat,“ dodává na stránkách Týdne s tím, že by na internetu co do významu rád překonal Knihovnu Václava Havla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1