Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chcete o víkendu za koupáním? Víme, kde je čistá voda a kterým místům se rozhodně vyhnout

Chcete o víkendu za koupáním? Víme, kde je čistá voda a kterým místům se rozhodně vyhnout

Děti už si druhý týden užívají prázdninové volno a teplé počasí láká k vodě. Některým koupalištím  a nádržím však hygienici přiřazují velký vykřičník – problémem jsou hlavně přemnožené sinice, které mohou způsobit vyrážku, dýchací obtíže nebo zarudnutí očí. Podívejte se, kde byste si raději neměli smočit ani nohu a kde je voda naopak čistá jako studánka. 

Praha

Pražští hygienici nedoporučují koupání v rybníku Šeberák a v Hostivařské přehradě. V obou případech jsou důvodem přemnožené sinice. Voda tak představuje zdravotní riziko, podle stupně citlivosti se u lidí mohou objevit různě vážné alergické reakce včetně vyrážky, zarudlých očí, rýmy a dýchacích obtíží.

Viditelně zhoršená kvalita vody je rovněž v nádrži Džbán, kde je znatelné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika, takže koupat se na Džbáně lidé mohou. Zcela bez problémů je voda v koupalištích u rybníku Motol, v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce.

Střední Čechy

Kvalita vody ve středočeských koupalištích je většinou výborná. Zhoršení hygienici zaznamenali jen v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde se od poslední kontroly zvýšil výskyt sinic a platí tam třetí stupeň na pětibodové škále. Stejnou známku dostala i voda v přírodním koupališti Mcely na Nymbursku. Na vině však v tomto případě nejsou sinice, ale zhoršené mikrobiologické ukazatele. Na ostatních sledovaných místech je voda většinou bez závad.

Brno

Všech pět koupališť na Brněnské přehradě – Rakovec, Rokle, Kozí horka, Osada a Sokolské koupaliště – má vhodnou vodu ke koupání. Vzorky tam odebírali v týdnu, vyhodnocení mají k dispozici dnes. „Voda je vyhovující. Teplota je v průměru kolem 22,8 stupně,“ uvedla Jana Zelená z odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice. Na dalších přírodních koupalištích v kraji budou podle ní hygienici odebírat vzorky až po víkendu.

Vysočina

Z přírodních koupališť na Vysočině je stále nevhodná ke koupání nádrž Sedlice na Pelhřimovsku, kde je vysoký obsah sinic. Naopak v rybníku Medlov a v koupališti v Novém Městě na Moravě na Žďársku se voda od minulého týdne pročistila a obě vodní plochy už jsou vhodné k rekreaci, uvedla dnes na svém webu krajská hygienická stanice.

Zbývající vyhledávaná koupaliště na Vysočině měla minulý týden vodu čistou nebo jen s mírně sníženou kvalitou. Nejlepší hodnocení od hygieniků dostaly Břevnická nádrž na Havlíčkobrodsku, rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý a přírodní biotop v Třešti na Jihlavsku. V okrese Pelhřimov si drží čistou vodu lom u Horní Cerekve a nádrž Trnávka. Dobré hodnocení měla rovněž voda v přehradě Dalešice na Třebíčsku.

Hradecký kraj

Červencové počasí koupání v Královéhradeckém kraji letos nepřeje a provozovatelé koupališť zatím hodnotí sezonu jako průměrnou. Voda v přírodních i umělých koupalištích je zde ale podle dosavadních rozborů provedených hygieniky v pořádku.

Hygienici tento týden provedli měření jakosti vody v přírodním koupališti Dolce u Trutnova. Voda tam byla v pořádku. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.

Karlovarsko

Na Karlovarsku je nevhodný ke koupání Velký rybník u Hroznětína. Kvůli zvýšeným hodnotám chlorofylu a výskytu sinic byla voda v rybníce nevhodná ke koupání loni prakticky od začátku letních prázdnin, v roce 2015 tam hygienici dokonce vyhlásili zákaz koupání. Zhoršenou jakost vody, tedy třetí stupeň z pěti, zjistili hygienici začátkem července ve vodní nádrži Skalka na Chebsku.

V dalších koupalištích v Karlovarském kraji je kvalita vody většinou výborná, nebo má pouze mírně zhoršené vlastnosti. Druhý stupeň kvality naměřili aktuálně hygienici v nádrži Jesenice, a to jak u Rybářské bašty, tak u kempu Václav. Stejně je na tom karlovarská Rolava u pláže a mola, v brouzdališti zůstává kvalita vody výborná. Za koupáním v čisté vodě se mohou návštěvníci vydat na koupaliště Michal v Sokolově nebo na Bílou vodu do Chodova. Stejně je na tom i koupaliště Boden u Habartova na Sokolovsku.

Plzeňský kraj

Převážná většina přírodních a venkovních koupališť v Plzeňském kraji má čistou vodu, vhodnou ke koupání. Zhoršená kvalita vody je ale na některých koupalištích na Klatovsku. Vyplývá to z nejnovějších měření Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Vodu nevhodnou ke koupání zjistili hygienici ve velkém bazénu koupaliště v Janovicích nad Úhlavou. Zhoršení kvality se projevilo v mikrobiologických ukazatelích. Měření na rybníce Valcha na Klatovsku prokázalo zvýšený výskyt sinic. Pro návštěvníky ale představují pouze mírné hygienické riziko. Naopak nejlepší kvalita vody je v Kamenném rybníce.

Pardubický kraj

Přírodní koupaliště v Pardubickém kraji jsou až na dvě výjimky čistá a vhodná ke koupání. Voda se na začátku léta začala kazit v rybníku Hluboký na Pardubicku a rybníku Rosnička na Svitavsku, uvádí na svých stránkách Krajská hygienická stanice Pardubického kraje.

Na Chrudimsku hygienici odebírají vzorky na čtyřech místech sečské přehrady, voda nevykazuje znečištění sinicemi. Na Pardubicku mohou lidé bez obav zamířit na písníky Mělice a Březhrad. Na Svitavsku je podle hygieniků voda vhodná ke koupání v nádrži Březina a na Orlickoústecku v přehradě Pastviny i na Tyršově plovárně ve Vysokém Mýtě.

Moravskoslezský kraj

Kvalita vody v přírodních koupalištích Moravskoslezského kraje je stále dobrá. Dlouhodobě hygienici nedoporučují koupání pouze v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku, kde byla v minulých koupacích sezonách potvrzena přítomnost cerkárií ve vodě, a místo tak není vhodné ke koupání.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1