Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chladno a déšť kvůli hurikánu? Jsme rozmlsaní, Irma za počasí v Česku nemůže, říká odborník

Chladno a déšť kvůli hurikánu? Jsme rozmlsaní, Irma za počasí v Česku nemůže, říká odborník

V Karibiku má na svědomí lidské životy, zpustošené domy a zničenou infrastrukturu. Hurikán Irma, který se v tento moment žena na USA, ale do České republiky nedosáhne. I přesto, že podle meteorologů v atmosféře souvisí vše se vším, počasí ve střední Evropě neovlivní. Přístí týden se nicméně má dle meteorologů v Česku ochladit a začne pršet. 

Nejvyšší denní teploty se v Česku pohybují v průměru kolem 20 stupňů a podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by se to v následujících dnech nemělo výrazně změnit. I přesto si ale lidé stěžují na chladnější ráz počasí a v posledních dnech i na místy zataženou oblohu a nepříjemný déšť.

Někteří se proto zejména na sociálních sítích začali zajímat, zda chladnější počasí v ČR nesouvisí s hurikánem Irma, který v minulých dnech zpustošil Karibik, Bahamy a Kubu a v těchto chvílích se řítí na americkou pevninu, kde ohrožuje zejména stát Florida.

„V atmosféře souvisí vše se vším a záleží, na jaké úrovni se na to díváme,“ řekl redakci INFO.CZ meteorolog a klimatolog Michal Žák. Souvislost s hurikánem Irma ale vyloučil. „Na druhou stranu v tomto případě se žádné přímé dopady na počasí ve střední Evropě nebo České republice nečekají. Do souvislosti bych to proto nedával,“ dodal.

„Že je posledních několik dnů chladněji? Máme za sebou teplé léto a lidí jsou možná trochu rozmlsaní,“ uvedl se smíchem Žák.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1