Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovali se nezodpovědně a nebylo to poprvé, říká expertka o Češích vězněných v Turecku

Chovali se nezodpovědně a nebylo to poprvé, říká expertka o Češích vězněných v Turecku

Podle novinářky a humanitární pracovnice Markéty Kutilové se Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš, které Turecko zadrželo a obvinilo z podpory terorismu, chovali hloupě. Oba Češi zůstávají ve vazbě a podle místních médií je čeká soud. Česko usiluje o jejich deportaci. 

„Pokud chtějí pomáhat, a zvláště s penězi od veřejnosti, nemají porušovat zákony, je to od nich velice nezodpovědné,“ komentuje pro Blesk Markéta Kutilová kauzu českého páru zadrženého na tureckých hranicích. Novinářka a humanitární pracovnice se minulou sobotu vrátila právě ze syrského Kurdistánu (Rojavy).

Jak se teď dá cestovat na sever Sýrie, kde vládne kurdský režim, ovšem nikým neuznaný?

Do Rojavy se teď legálně dostat nelze, hranice jsou neprodyšně uzavřené, Turecko na oblast uvalilo embargo. A přechod z iráckého Kurdistánu do Rojavy je teď také uzavřený a je obtížné získat povolení k přechodu. My tam jezdíme jako novinářky, máme speciální kontakty, díky nimž se tam dostáváme legálně. Ale běžně je dnes legální cesta v podstatě nemožná. I Všelichová se do Rojavy dostala nezákonně.

Zatkli je ovšem při přechodu z Turecka do iráckého Kurdistánu, což je legální, pro Čechy do Iráku není vízová povinnost. Problém byl, že jim probrali batohy a zjistili, že jsou napojeni na YPG/YPJ, kurdské milice v Rojavě. A ty jsou zase přímo napojené na tureckou Kurdskou stranu pracujících (PKK), která je pro Turecko teroristickou organizací.

Pokračovat ve čtení rozhovoru.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1