Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovanec pózuje s vinčestrovkou. Češi jsou podle něj srdcaři

Chovanec pózuje s vinčestrovkou. Češi jsou podle něj srdcaři

Jak na Divokém západě. Další český politik veřejně pózuje se zbraní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vystupuje ve videu na podporu své novely, která by zavedla ústavní právo držet zbraň, s puškou v ruce. Konkrétně se pyšní modelem Winchester 1892.

Se zbraní v ruce obhajuje svůj návrh ústavního zákona na podporu držitelů legálních zbraní. Odvolává se na zhoršující bezpečnostní situaci v Evropě, ale také projednávání evropské směrnice, která má část lidí odzbrojit. „Češi jsou srdcaři, máme skoro nejvíce poloautomatických zbraní a velká část z nich by na základě této směrnice musela být odevzdána,“ tvrdí.

Chovanec přitom není jediným vrcholným politikem, který se na veřejnosti nestandardně chlubí zbraní. K vyzbrojování vyzval Čechy i prezident Miloš Zeman. Jeho žena už si pořídila revolver. Zeman tehdy žertoval, že ho ochrání před teroristy. První dáma se také neváhá zvěčnit na oficiálních fotografiích s pistolí nebo puškou.

Poslanecký návrh ministra

Ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, podá ministr vnitra jako poslanecký návrh. Chce tak zajistit, že se zákon stihne projednat ještě v tomto volebním období Sněmovny. Uvedl to dnes v pořadu televize Prima Partie.

"My jsme měli debatu s panem premiérem a dalšími kolegy z vlády. Protože čas kvapí a vláda má před sebou několik měsíců činnosti a do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli, že to podáme jako poslanecký návrh," vysvětlil Chovanec. "Chceme tím ušetřit čas, abychom byli schopni ten zákon projednat," dodal.

Podle ministra už je návrh podepsaný a podpisy má u sebe předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Vedle poslanců sociální demokracie podle Chovance návrh podepsali i zákonodárci z ostatních sněmovních stran s výjimkou TOP 09.

Návrh chce umožnit lidem bránit se mimo jiné proti teroristům například při útocích nákladními automobily, které se loni staly v Nice a v Berlíně. V okamžiku takových útoků mají státní orgány podle Chovance jen omezené možnosti účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už dříve uvedl, že Chovancův návrh je "neuvěřitelně podivný a absurdní". K takovému kroku podle Pelikána přistupuje stát, když zcela selhávají jeho bezpečnostní opatření.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1