Chovanec tvrdě pálí do vlastních: peskuje policii za blamáž s českými „teroristy“ a chce tresty | info.cz

Články odjinud

Chovanec tvrdě pálí do vlastních: peskuje policii za blamáž s českými „teroristy“ a chce tresty

Ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru zkritizoval práci policie v takzvaném případu Fénix. Pražský městský soud v něm v pátek nepravomocně osvobodil pětici anarchistů, které policie vinila z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak, k čemuž ovšem využila nastrčené provokatéry. Chovanec prohlásil, že bude požadovat vyšetření kauzy a potrestání viníků.

„Pokud se prokáže, že šlo jen o policejní provokaci, budu požadovat důkladné vyšetření kauzy a potrestání viníků,“ napsal na sociální síť Chovanec. Dodal, že policie demokratického státu nemůže svévolně ničit životy lidí jakéhokoli politického smýšlení.

„Doufám, že doba procesů s Omladinou patří do naší historie a ne do současnosti,“ prohlásil ministr vnitra poté, co soud osvobodil pětici anarchistů, kteří měli plánovat údajný teroristický útok na vojenský vlak.

 

 

Dva roky trvající případ od začátku stál na vratkých základech právě kvůli zapojení policejních provokatérů. Ti byli podle obžalovaných hlavními hybateli událostí a na útok tlačili. Lídr anarchistů Petr Sova už dříve pro Deník Referendum řekl, že se akci snažil oddalovat, jelikož s ní nesouhlasil.

Třem lidem kvůli přípravě útoku hrozilo 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Obžaloba chtěla prokázat, že plánovali narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země a ohrozit lidské životy. Dvě ženy stály před soudem, protože plánování útoku nepřekazily.

Advokáti obžalovaných rozhodnutí soudu uvítali. Někteří z nich se chtějí radit, zda nebudou žádat odškodné pro své klienty, kteří strávili část stíhání ve vazbě. Obžalovaní rozsudek nekomentovali. Státní zástupce se může proti verdiktu odvolat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud