Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovanec tvrdě pálí do vlastních: peskuje policii za blamáž s českými „teroristy“ a chce tresty

Chovanec tvrdě pálí do vlastních: peskuje policii za blamáž s českými „teroristy“ a chce tresty

Ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru zkritizoval práci policie v takzvaném případu Fénix. Pražský městský soud v něm v pátek nepravomocně osvobodil pětici anarchistů, které policie vinila z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak, k čemuž ovšem využila nastrčené provokatéry. Chovanec prohlásil, že bude požadovat vyšetření kauzy a potrestání viníků.

„Pokud se prokáže, že šlo jen o policejní provokaci, budu požadovat důkladné vyšetření kauzy a potrestání viníků,“ napsal na sociální síť Chovanec. Dodal, že policie demokratického státu nemůže svévolně ničit životy lidí jakéhokoli politického smýšlení.

„Doufám, že doba procesů s Omladinou patří do naší historie a ne do současnosti,“ prohlásil ministr vnitra poté, co soud osvobodil pětici anarchistů, kteří měli plánovat údajný teroristický útok na vojenský vlak.

 

 

Dva roky trvající případ od začátku stál na vratkých základech právě kvůli zapojení policejních provokatérů. Ti byli podle obžalovaných hlavními hybateli událostí a na útok tlačili. Lídr anarchistů Petr Sova už dříve pro Deník Referendum řekl, že se akci snažil oddalovat, jelikož s ní nesouhlasil.

Třem lidem kvůli přípravě útoku hrozilo 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Obžaloba chtěla prokázat, že plánovali narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země a ohrozit lidské životy. Dvě ženy stály před soudem, protože plánování útoku nepřekazily.

Advokáti obžalovaných rozhodnutí soudu uvítali. Někteří z nich se chtějí radit, zda nebudou žádat odškodné pro své klienty, kteří strávili část stíhání ve vazbě. Obžalovaní rozsudek nekomentovali. Státní zástupce se může proti verdiktu odvolat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1