„Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah.“ Zeman kvituje úder na demonstranty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah.“ Zeman kvituje úder na demonstranty

„Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah.“ Zeman kvituje úder na demonstranty

Prezident Miloš Zeman schválil zákrok policie v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, kde ve středu policisté při Zemanově mítinku zadrželi během protestu několika desítek lidí zvukaře pouštějícího Modlitbu pro Martu. Muž strávil dvě a půl hodiny na policejní služebně a za přestupek mu hrozí pokuta až 15 000 korun. Podle prezidenta byl zásah adekvátní a odpovídal shromažďovacímu zákonu, řekl dnes na dotaz ČTK Zeman v Jeseníku na závěr návštěvy v Olomouckém kraji. Incident vyvolal velké emoce a a odsoudila jej i řada politiků.

„Bohužel musím s lítostí konstatovat, že usuzujete podle zpráv rodiny Hradílkových, která si stěžuje na to, že byla perzekuována. Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit,“ uvedl Zeman.

Incident se odehrál první den Zemanovy návštěvy v Olomouckém kraji. Organizátoři protestu proti Zemanovi tvrdili, že nechtěli prezidentovo setkání s občany narušit. Policisty, kteří se o jejich kroky zajímali, prý o svém počínání dopředu informovali. Hudbu pustili na podkres svého protestu při vstupu politiků na pódium. Podle Zemana však nešlo o tichou hudbu.

„Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ uvedl Zeman.

Incident se odehrál v Lipníku nad Bečvou, kde od 1. listopadu drží bývalý disident a polistopadový ministr vnitra Tomáš Hradílek hladovku na protest proti opětovné Zemanově kandidatuře. Několik desítek lidí stálo při zahájení mítinku na náměstí s červenými kartami a z prvního patra domu na náměstí organizátoři protestu pouštěli Modlitbu pro Martu. Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl píseň, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu vypnout a poté ho odvezli. Podle mluvčího krajské policie Libora Hejtmana tam vstoupili na základě zákona o policii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.