Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chtěl se udělat zajímavým." Bezpečnostní expert kritizuje Zemanovo tvrzení o teroristovi v Česku

„Chtěl se udělat zajímavým." Bezpečnostní expert kritizuje Zemanovo tvrzení o teroristovi v Česku

Bezpečnostní expert a bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák si nemyslí, že se na českém území pohybuje muž s vazbami na islámské teroristické organizace. „Prezident to řekl proto, aby byl zajímavým,“ uvedl Randák v rozhovoru pro INFO.cz. Expert se kloní na stranu vlády, která dnes po jednání se zástupci zpravodajských služeb uklidnila veřejnost, že žádné bezprostřední nebezpečí útoku nehrozí. 

„Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ uvedl Zeman ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas. Muž podle něj pochází z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye.

Podle Randáka prezident nemá právo něco takového říkat, i kdyby se ukázalo, že je to pravda. „Protože kdyby to byla pravda, informace je utajovaná a je určená pro prezidenta proto, aby věděl, že se tady něco takového děje. Ale není mu předávaná s tím, aby o tom kecal do rádia,“ zdůrazňuje Randák.

Zeman zvýšil nebezpečí

Prezident je přesvědčený, že vypuštěním informace na veřejnosti neohrozil nikoho, kromě zmiňovaného muže. „Já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen,“ zmínil Zeman s tím, že o strategickou informaci se podle něj nejedná. Bezpečností expert naopak upozorňuje, že po Zemanových výrocích jsme daleko ohroženější. „Prezident svým výrokem nebezpečí nezažehnal, naopak ho zvýšil,“ myslí si Randák.

Bezprostřední nebezpečí teroristického útoku nám dle jeho názoru ale nehrozí. Totéž dnes po jednání se zástupci zpravodajských služeb oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. „Teroristé mají proti všem státním institucím rozhodující výhodu – nikam nespěchají. Pokud tady připravují teroristický útok, je jim úplně jedno, jestli k němu dojde za týden, zítra nebo za rok, protože efekt bude úplně stejný,“ říká Randák.

„Oni preferují – a to je dokázaná věc – bezvadně si to připravit,“ podotkl bezpečnostní expert. Beze spěchu si podle něj obhlédnou terén a pak už jen počkají na vhodnou chvíli a podniknou útok. „Tak by postupoval každý,“ soudí Randák.

Zmařená práce bezpečnostních složek

Bezpečnostní expert je přesvědčený, že prezident svým prohlášením zmařil práci bezpečnostních složek, protože je možné, že nyní domnělý terorista od svého plánu upustí a nahradí jej někdo, o kom třeba tajné služby nebudou vědět. „Všichni ti, kteří toho člověka sledovali, mohou celou svoji práci zahodit do koše. A musí začít od nuly,“ kritizuje Randák.

Vůči prezidentovi si nebere servítky také kvůli tomu, že porušil zákon. „Ta informace, pokud byla takto předaná, určitě měla nějaký stupeň utajení. Pokud jí prezident řekl do rádia, porušil zákon o utajovaných skutečnostech a fakticky se dopustil trestného činu,“ upozorňuje Randák. Zeman nicméně jako prezident není trestně odpovědný.

Fatální ohrožení mezinárodní spolupráce

Prozrazení takto citlivé informace dle Randáka může poškodit české tajné služby v očích zahraničních kolegů. Bezpečnostní expert dokonce hovoří o fatálním ohrožení mezinárodní spolupráce. „Ta zahraniční služba si řekne, my vám příště nic nedáme, protože u vás se všechno vykecá. Vy tím ohrožujete naši práci, náš informační zdroj a tak dále,“ popsal Randák scénář, který by mohl nastat po prezidentových výrocích.

Kvůli výše uvedeným důvodům je bezpečnostní expert tak příkrý. „O tom může Ovčáček kecat, co chce, ale tohle jednání se prostě omluvit nedá,“ uzavřel Randák.

Na možné ohrožení spolupráce se zahraničními tajnými službami poukázal dnes také premiér Bohuslav Sobotka. „Platí tady jednoznačně: mluviti stříbro, ale mlčeti zlato. Jinak nám například hrozí, že nám už nikdo z našich partnerů žádné opravdu důležité informace neposkytne. A doplatí na to bezpečnost Česka a našich lidí,“ napsal premiér na Facebooku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1