Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Regionální politici zuří. Vláda totiž nečekaně odložila projednávání druhého kola programu hospodářské restrukturalizace Re:Start, díky kterému měly do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje přijít miliardy korun na zlepšení životní úrovně. Vláda program hodila pod stůl proto, že si chce s kraji vyjasňovat priority. Jenže mezitím hrozí, že projektům utečou evropské peníze.

Vláda v úterý přerušila druhé kolo programu s tvrzením, že je třeba lépe stanovit konkrétní investiční priority. „Chceme po krajích stanovit konkrétní investiční priority a dohodu, co bude financovat vláda a co kraje,“ uvedl podle ČTK Andrej Babiš v úterý. Jenže k podpoře hospodářské restrukturalizace tří krajů se zavázal stát už dříve sérií vládních usnesení a priority se v krajích vyjasňovaly posledních několik let.

„Nevím, co si vláda myslí, že jsme zde na kraji posledních několik let dělali,“ reagoval na odložení jeden z politiků oslovených INFO.CZ. Přitom paradoxně sám Babiš na nedávné návštěvě Karlovarského kraje program Re:Start podpořil. Ocenil jeho pozitivní dopady na vznik nových pracovních míst, inovací či zlepšení podmínek ve vzdělávání.

Za první rok fungování projektu se podařilo spustit prozatím programy za 11 miliard korun, nejvíce prostředků – 4 miliardy - putovalo do revitalizace Krušných hor, po dvou miliardách odešlo i na rozvoj vysokých škol a rozvoje brownfieldů. Druhé kolo počítá s profinancováním asi 20 miliard do roku 2030.

V rámci druhého kola vláda dostala na stůl celkem 27 opatření rozčleněných do pilířů jako je Sociální stabilizace či Výzkum a vývoj. „Projekty by nyní měly být více zaměřeny na zvýšení kvality života: tedy na modernizaci škol, investice do zdravotnictví nebo nízkoemisní dopravu,“ řekla pro INFO.CZ Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy.

Regiony každopádně z toho, že se aktualizace programu odkládá na neurčito, nadšené nejsou. „Nevím, proč se to nyní přestalo projednávat,“ reaguje Miroslav Andrt, člen ČSSD a předseda komise pro Smart Region Ústecký kraj. „Program Re:Start je aktivním nástrojem na řešení problémů v těchto regionech. Jejich problémy se díky němu lépe pojmenovaly a vyčlenily se prostředky pro to, aby se vyřešily. Budeme se přes naše ministry snažit, aby se to téma opět nastolilo,“ uvedl řekl pro INFO.CZ Andrt.

Podle politika je to, že spis nyní nepochopitelně spadnul pod stůl, nepříjemný pro všechny. „Zpožďuje to přípravu projektů. Obce či kraje do nich investují svou prostředky a očekávají, že budou mít k dispozici i státní finance. Současný stav je podle mě komplikace, která jenom zvyšuje nejistotu,“ míní politik.

Rozčarování neskrývá ani Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. „Počítali jsme s tím, že to vláda schválí, současná situace tak je pro nás velké zklamání. Nevím, proč to odložili,“ říká pro INFO.CZ Klika. Podle náměstka přitom i zástupci Evropské komise, kteří na představení některých projektů dohlíželi, byli nadšení. „Doufám, že se tím vláda zase začne zabývat co nejdříve.“

Podle Gabriely Nekolové jde nyní vládě o vyjasnění toho, co jsou pro trojici krajů skutečné priority. „Náš úřad nyní bude spolu s kraji a Ministerstvem pro místní rozvoj doplňovat argumenty, z nichž vyplývá, že opatření ve druhém kole Re:Startu jsou potřebná. Doufám, že v příštích dnech se vyjasní tyto otázky priorit, a ještě v průběhu prázdnin by vláda opět mohla pokračovat v projednávání.“

Čím dříve se však tento spis dostane vládě na stůl, tím lépe. Pokud by ministři otáleli příliš dlouho, hrozí, že financování vybraných investic z evropských operačních fondů nestačí dočerpat. Projekty by tak potenciálně přišly o miliony.

Za pomoc pro tři regiony horuje i prezident Miloš Zeman. „Bylo by dobré, aby vláda měla i ve svém programovém prohlášení závazek, že tyto tři kraje určitým způsobem bude dotovat, nebo jak to nazvat, a že jim prostě pomůže. Myslím si, že je to dokonce její povinnost,“ uvedl nedávno prezident.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.Článek

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1