Články odjinud

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Regionální politici zuří. Vláda totiž nečekaně odložila projednávání druhého kola programu hospodářské restrukturalizace Re:Start, díky kterému měly do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje přijít miliardy korun na zlepšení životní úrovně. Vláda program hodila pod stůl proto, že si chce s kraji vyjasňovat priority. Jenže mezitím hrozí, že projektům utečou evropské peníze.

Vláda v úterý přerušila druhé kolo programu s tvrzením, že je třeba lépe stanovit konkrétní investiční priority. „Chceme po krajích stanovit konkrétní investiční priority a dohodu, co bude financovat vláda a co kraje,“ uvedl podle ČTK Andrej Babiš v úterý. Jenže k podpoře hospodářské restrukturalizace tří krajů se zavázal stát už dříve sérií vládních usnesení a priority se v krajích vyjasňovaly posledních několik let.

„Nevím, co si vláda myslí, že jsme zde na kraji posledních několik let dělali,“ reagoval na odložení jeden z politiků oslovených INFO.CZ. Přitom paradoxně sám Babiš na nedávné návštěvě Karlovarského kraje program Re:Start podpořil. Ocenil jeho pozitivní dopady na vznik nových pracovních míst, inovací či zlepšení podmínek ve vzdělávání.

Za první rok fungování projektu se podařilo spustit prozatím programy za 11 miliard korun, nejvíce prostředků – 4 miliardy - putovalo do revitalizace Krušných hor, po dvou miliardách odešlo i na rozvoj vysokých škol a rozvoje brownfieldů. Druhé kolo počítá s profinancováním asi 20 miliard do roku 2030.

V rámci druhého kola vláda dostala na stůl celkem 27 opatření rozčleněných do pilířů jako je Sociální stabilizace či Výzkum a vývoj. „Projekty by nyní měly být více zaměřeny na zvýšení kvality života: tedy na modernizaci škol, investice do zdravotnictví nebo nízkoemisní dopravu,“ řekla pro INFO.CZ Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy.

Regiony každopádně z toho, že se aktualizace programu odkládá na neurčito, nadšené nejsou. „Nevím, proč se to nyní přestalo projednávat,“ reaguje Miroslav Andrt, člen ČSSD a předseda komise pro Smart Region Ústecký kraj. „Program Re:Start je aktivním nástrojem na řešení problémů v těchto regionech. Jejich problémy se díky němu lépe pojmenovaly a vyčlenily se prostředky pro to, aby se vyřešily. Budeme se přes naše ministry snažit, aby se to téma opět nastolilo,“ uvedl řekl pro INFO.CZ Andrt.

Podle politika je to, že spis nyní nepochopitelně spadnul pod stůl, nepříjemný pro všechny. „Zpožďuje to přípravu projektů. Obce či kraje do nich investují svou prostředky a očekávají, že budou mít k dispozici i státní finance. Současný stav je podle mě komplikace, která jenom zvyšuje nejistotu,“ míní politik.

Rozčarování neskrývá ani Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. „Počítali jsme s tím, že to vláda schválí, současná situace tak je pro nás velké zklamání. Nevím, proč to odložili,“ říká pro INFO.CZ Klika. Podle náměstka přitom i zástupci Evropské komise, kteří na představení některých projektů dohlíželi, byli nadšení. „Doufám, že se tím vláda zase začne zabývat co nejdříve.“

Podle Gabriely Nekolové jde nyní vládě o vyjasnění toho, co jsou pro trojici krajů skutečné priority. „Náš úřad nyní bude spolu s kraji a Ministerstvem pro místní rozvoj doplňovat argumenty, z nichž vyplývá, že opatření ve druhém kole Re:Startu jsou potřebná. Doufám, že v příštích dnech se vyjasní tyto otázky priorit, a ještě v průběhu prázdnin by vláda opět mohla pokračovat v projednávání.“

Čím dříve se však tento spis dostane vládě na stůl, tím lépe. Pokud by ministři otáleli příliš dlouho, hrozí, že financování vybraných investic z evropských operačních fondů nestačí dočerpat. Projekty by tak potenciálně přišly o miliony.

Za pomoc pro tři regiony horuje i prezident Miloš Zeman. „Bylo by dobré, aby vláda měla i ve svém programovém prohlášení závazek, že tyto tři kraje určitým způsobem bude dotovat, nebo jak to nazvat, a že jim prostě pomůže. Myslím si, že je to dokonce její povinnost,“ uvedl nedávno prezident.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud