Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Regionální politici zuří. Vláda totiž nečekaně odložila projednávání druhého kola programu hospodářské restrukturalizace Re:Start, díky kterému měly do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje přijít miliardy korun na zlepšení životní úrovně. Vláda program hodila pod stůl proto, že si chce s kraji vyjasňovat priority. Jenže mezitím hrozí, že projektům utečou evropské peníze.

Vláda v úterý přerušila druhé kolo programu s tvrzením, že je třeba lépe stanovit konkrétní investiční priority. „Chceme po krajích stanovit konkrétní investiční priority a dohodu, co bude financovat vláda a co kraje,“ uvedl podle ČTK Andrej Babiš v úterý. Jenže k podpoře hospodářské restrukturalizace tří krajů se zavázal stát už dříve sérií vládních usnesení a priority se v krajích vyjasňovaly posledních několik let.

„Nevím, co si vláda myslí, že jsme zde na kraji posledních několik let dělali,“ reagoval na odložení jeden z politiků oslovených INFO.CZ. Přitom paradoxně sám Babiš na nedávné návštěvě Karlovarského kraje program Re:Start podpořil. Ocenil jeho pozitivní dopady na vznik nových pracovních míst, inovací či zlepšení podmínek ve vzdělávání.

Za první rok fungování projektu se podařilo spustit prozatím programy za 11 miliard korun, nejvíce prostředků – 4 miliardy - putovalo do revitalizace Krušných hor, po dvou miliardách odešlo i na rozvoj vysokých škol a rozvoje brownfieldů. Druhé kolo počítá s profinancováním asi 20 miliard do roku 2030.

V rámci druhého kola vláda dostala na stůl celkem 27 opatření rozčleněných do pilířů jako je Sociální stabilizace či Výzkum a vývoj. „Projekty by nyní měly být více zaměřeny na zvýšení kvality života: tedy na modernizaci škol, investice do zdravotnictví nebo nízkoemisní dopravu,“ řekla pro INFO.CZ Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy.

Regiony každopádně z toho, že se aktualizace programu odkládá na neurčito, nadšené nejsou. „Nevím, proč se to nyní přestalo projednávat,“ reaguje Miroslav Andrt, člen ČSSD a předseda komise pro Smart Region Ústecký kraj. „Program Re:Start je aktivním nástrojem na řešení problémů v těchto regionech. Jejich problémy se díky němu lépe pojmenovaly a vyčlenily se prostředky pro to, aby se vyřešily. Budeme se přes naše ministry snažit, aby se to téma opět nastolilo,“ uvedl řekl pro INFO.CZ Andrt.

Podle politika je to, že spis nyní nepochopitelně spadnul pod stůl, nepříjemný pro všechny. „Zpožďuje to přípravu projektů. Obce či kraje do nich investují svou prostředky a očekávají, že budou mít k dispozici i státní finance. Současný stav je podle mě komplikace, která jenom zvyšuje nejistotu,“ míní politik.

Rozčarování neskrývá ani Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. „Počítali jsme s tím, že to vláda schválí, současná situace tak je pro nás velké zklamání. Nevím, proč to odložili,“ říká pro INFO.CZ Klika. Podle náměstka přitom i zástupci Evropské komise, kteří na představení některých projektů dohlíželi, byli nadšení. „Doufám, že se tím vláda zase začne zabývat co nejdříve.“

Podle Gabriely Nekolové jde nyní vládě o vyjasnění toho, co jsou pro trojici krajů skutečné priority. „Náš úřad nyní bude spolu s kraji a Ministerstvem pro místní rozvoj doplňovat argumenty, z nichž vyplývá, že opatření ve druhém kole Re:Startu jsou potřebná. Doufám, že v příštích dnech se vyjasní tyto otázky priorit, a ještě v průběhu prázdnin by vláda opět mohla pokračovat v projednávání.“

Čím dříve se však tento spis dostane vládě na stůl, tím lépe. Pokud by ministři otáleli příliš dlouho, hrozí, že financování vybraných investic z evropských operačních fondů nestačí dočerpat. Projekty by tak potenciálně přišly o miliony.

Za pomoc pro tři regiony horuje i prezident Miloš Zeman. „Bylo by dobré, aby vláda měla i ve svém programovém prohlášení závazek, že tyto tři kraje určitým způsobem bude dotovat, nebo jak to nazvat, a že jim prostě pomůže. Myslím si, že je to dokonce její povinnost,“ uvedl nedávno prezident.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744