Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Chudé regiony zuří. Vláda shodila pod stůl peníze, které jim měly pomoci. Mohou přijít o miliardy

Regionální politici zuří. Vláda totiž nečekaně odložila projednávání druhého kola programu hospodářské restrukturalizace Re:Start, díky kterému měly do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje přijít miliardy korun na zlepšení životní úrovně. Vláda program hodila pod stůl proto, že si chce s kraji vyjasňovat priority. Jenže mezitím hrozí, že projektům utečou evropské peníze.

Vláda v úterý přerušila druhé kolo programu s tvrzením, že je třeba lépe stanovit konkrétní investiční priority. „Chceme po krajích stanovit konkrétní investiční priority a dohodu, co bude financovat vláda a co kraje,“ uvedl podle ČTK Andrej Babiš v úterý. Jenže k podpoře hospodářské restrukturalizace tří krajů se zavázal stát už dříve sérií vládních usnesení a priority se v krajích vyjasňovaly posledních několik let.

„Nevím, co si vláda myslí, že jsme zde na kraji posledních několik let dělali,“ reagoval na odložení jeden z politiků oslovených INFO.CZ. Přitom paradoxně sám Babiš na nedávné návštěvě Karlovarského kraje program Re:Start podpořil. Ocenil jeho pozitivní dopady na vznik nových pracovních míst, inovací či zlepšení podmínek ve vzdělávání.

Za první rok fungování projektu se podařilo spustit prozatím programy za 11 miliard korun, nejvíce prostředků – 4 miliardy - putovalo do revitalizace Krušných hor, po dvou miliardách odešlo i na rozvoj vysokých škol a rozvoje brownfieldů. Druhé kolo počítá s profinancováním asi 20 miliard do roku 2030.

V rámci druhého kola vláda dostala na stůl celkem 27 opatření rozčleněných do pilířů jako je Sociální stabilizace či Výzkum a vývoj. „Projekty by nyní měly být více zaměřeny na zvýšení kvality života: tedy na modernizaci škol, investice do zdravotnictví nebo nízkoemisní dopravu,“ řekla pro INFO.CZ Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy.

Regiony každopádně z toho, že se aktualizace programu odkládá na neurčito, nadšené nejsou. „Nevím, proč se to nyní přestalo projednávat,“ reaguje Miroslav Andrt, člen ČSSD a předseda komise pro Smart Region Ústecký kraj. „Program Re:Start je aktivním nástrojem na řešení problémů v těchto regionech. Jejich problémy se díky němu lépe pojmenovaly a vyčlenily se prostředky pro to, aby se vyřešily. Budeme se přes naše ministry snažit, aby se to téma opět nastolilo,“ uvedl řekl pro INFO.CZ Andrt.

Podle politika je to, že spis nyní nepochopitelně spadnul pod stůl, nepříjemný pro všechny. „Zpožďuje to přípravu projektů. Obce či kraje do nich investují svou prostředky a očekávají, že budou mít k dispozici i státní finance. Současný stav je podle mě komplikace, která jenom zvyšuje nejistotu,“ míní politik.

Rozčarování neskrývá ani Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. „Počítali jsme s tím, že to vláda schválí, současná situace tak je pro nás velké zklamání. Nevím, proč to odložili,“ říká pro INFO.CZ Klika. Podle náměstka přitom i zástupci Evropské komise, kteří na představení některých projektů dohlíželi, byli nadšení. „Doufám, že se tím vláda zase začne zabývat co nejdříve.“

Podle Gabriely Nekolové jde nyní vládě o vyjasnění toho, co jsou pro trojici krajů skutečné priority. „Náš úřad nyní bude spolu s kraji a Ministerstvem pro místní rozvoj doplňovat argumenty, z nichž vyplývá, že opatření ve druhém kole Re:Startu jsou potřebná. Doufám, že v příštích dnech se vyjasní tyto otázky priorit, a ještě v průběhu prázdnin by vláda opět mohla pokračovat v projednávání.“

Čím dříve se však tento spis dostane vládě na stůl, tím lépe. Pokud by ministři otáleli příliš dlouho, hrozí, že financování vybraných investic z evropských operačních fondů nestačí dočerpat. Projekty by tak potenciálně přišly o miliony.

Za pomoc pro tři regiony horuje i prezident Miloš Zeman. „Bylo by dobré, aby vláda měla i ve svém programovém prohlášení závazek, že tyto tři kraje určitým způsobem bude dotovat, nebo jak to nazvat, a že jim prostě pomůže. Myslím si, že je to dokonce její povinnost,“ uvedl nedávno prezident.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232