Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chybí jména a tváře. Zeman může být jediným kandidátem ČSSD na prezidenta

O tom, koho podpoří sociální demokracie v prezidentských volbách, rozhodne vnitrostranické referendum. Takový slib dal straníkům jejich předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jenže zatím to vypadá, že jediným kandidátem bude současný prezident Miloš Zeman. Ten se ale v současnosti stále více přiklání na stranu hlavního konkurenta ČSSD Andreje Babiše (ANO). Přitom i od Zemanových kritiků z vnitra sociální demokracie zaznívá, že strana vlastně nemá žádnou osobnost, kterou by proti němu postavila.

V rozhovoru pro INFO.CZ to přiznal i šéf premiérových poradců Vladimír Špidla (ČSSD). „Myslím, že osobností, které mohou konkurovat Milošovi Zemanovi, se najde relativně dost. Ale prozatím jsem v žádné diskusi v sociální demokracii nenarazil na žádné jméno, o kterém by se uvažovalo,“ prohlásil.

A podobně se vyjadřují i další straníci. Předseda strany sice přislíbil prezidentské primárky. Za jasně dané je ale sociální demokraté nepovažují. „O referendu uvnitř ČSSD nebylo ještě rozhodnuto a o konkrétních jménech je předčasné v tuto chvíli hovořit,“ říká pro INFO.CZ předseda senátu Milan Štěch. Oficiálně podle něj ještě žádné návrhy nezazněly.

Jenže podle dalších straníků to může být důvod, proč sociální demokracii takzvaně ujede vlak. Svou kandidaturu už před několika měsíci oznámil například podnikatel a textař Michal Horáček nebo lékař Marek Hilšer. V předvečer sjezdu ČSSD ji potvrdil i Miloš Zeman.

„Myslím, že sociální demokracie má mít svého kandidáta. Nemyslím nutně člena strany, ale kandidáta, za něhož by se jasně postavila. Bylo by dobré, kdyby v primárkách měli členové možnost navrhovat kandidáty. A také bych přivítal, kdyby kandidáti, kteří stojí o podporu sociální demokracie, podepsali určité prohlášení, kde by se přihlásili k základním sociálnědemokratickým hodnotám a slíbili, že se jimi budou řídit, v případě že dostanou podporu ČSSD,“ popisuje Jiří Dienstbier. Pokud se žádné vnitrostranické referendum nakonec neuskuteční, bude to podle něj výsměch.

„Myslím, že to je spíše pravicový nacionalistický populista než sociální demokrat nebo levicový politik. A navíc by to nebyla žádná volba pro členy.“
Jiří Dienstbier ke kandidatuře Miloše Zemana

Dienstbier se dlouhodobě netají tím, že Miloš Zeman by jeho hlas nezískal. „Myslím, že to je spíše pravicový nacionalistický populista než sociální demokrat nebo levicový politik. A navíc by to nebyla žádná volba pro členy,“ komentuje možnost, že by jediným kandidátem v primárkách byla současná hlava státu. Celá debata se podle něj měla začíst vést už zhruba před půl rokem. „Pokud se debata o jménech začne formálně vést v momentě, kdy se rozhodne o konání referenda, které pak v řádu týdnů proběhne, tak to bude opravdu spíše fraška“ uvedl pro INFO.CZ.

Řada sociálních demokratů se ale netají tím, že stojí za kandidaturou Miloše Zemana. Kandidovat proti němu nechce například Zdeněk Škromach, který si přitom na funkci v čele země sám pomýšlí. Zeman má podporu i Jaroslava Foldyny, který na sjezdu neúspěšně kandidoval do vedení strany. „Já jsem přesvědčen, že sociální demokraté si vyberou Miloše Zemana a budou ho podporovat,“ tvrdí politik. A podobně přemýšlí i řada dalších sociálních demokratů.

Právě to by ale mohl být pro stranu, která se stále zaštiťuje ambicí být nejsilnější českou politickou silou, kámen úrazu. „Podporou Miloše Zemana si sociální demokraté pod sebou sami podřezávají větev,“ míní politolog Lukáš Jelínek. A popisuje zajímavý trojúhelník, v němž sociální demokracie podporuje Zemana, jenže ten se staví na stranu jejího hlavního konkurenta Andreje Babiše. „To je sebevražedné jednání,“ říká Jelínek. O to víc, že současný prezident prohlásil, že o podporu ČSSD ani nestojí. „Přijde mi to jako dobývání se do zavřených dveří, které je úplně zbytečné. Za této situace mohla sociální demokracie klidně říct: milí voliči, je to na vás, máme tady přímou volbu prezidenta, tak se rozhodněte, aniž bychom vám my kohokoliv doporučovali,“ míní politolog.

V ideálním případě by ale silná strana, kterou chce ČSSD být, měl být obklopena takovými osobnostmi – byť nestraníky, z nichž by si mohla vybrat. „V současnosti sociální demokracie tolik výrazných sympatizantů ve vnějším prstenci nemá. Navíc s tím, jak se sbíhá prezidentská a sněmovní kampaň, tak je celkem logické, že se sociální demokraté soustředí především na sněmovní volby. Straníci, kteří by mohli kandidovat na prezidenta, se uchází především o mandát v Poslanecké sněmovně, potažmo v příští vládě,“ popisuje Jelínek.

Tato strategie může být ale zároveň i z nouze ctnost. Jak zaznívá ze samotného nitra ČSSD, jména potenciálních kandidátů prostě nejsou. O to víc, že si straníci uvědomují, že Zemanův potenciál se zdá zatím silný.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744