Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chyby, výkyvy a propady. První nezávislá analýza dopadů EET odhalila řadu nešvarů

Chyby, výkyvy a propady. První nezávislá analýza dopadů EET odhalila řadu nešvarů

Finanční správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci 2016 až do současnosti provedla sice 113 tisíc kontrol a rozdala pokuty v řádech milionů, tvrdá a veřejností kontrolovatelná data o výběru DPH v souvislosti s EET však dosud k dispozici nebyla. Nyní to mění práce programátora Marka Sušického.

Ten si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Finanční správy ČR vyžádal kompletní datové podklady k výběru EET od samotného počátku (od 1. 12. 2016 pro ubytovací a stravovací služby) až ke dni podání žádosti o informace, do listopadu 2017.

A nezůstalo zdaleka jen u hrubých dat. Počínaje dnešním dnem, 15. květnem 2018, spouští Sušický webové stránky datazeet.cz, kde přehledně zpracovaná data dává k dispozici všem.

„Finanční správa odpověděla na žádost o data z EET překvapivě kladně. Bylo potřeba něco zaplatit a chvíli počkat, ale nakonec jsme data v excelu dostali. Excel má 24MB a 142 tisíc řádek,” říká Sušický.

V datech lze volně a jednoduše vyhledávat podle krajů, předmětu činnosti či časového období, nabízejí přehled o nahlášených tržbách ze systému EET i o výběru daně z přidané hodnoty ve všech třech aktuálních sazbách.

„Finanční správa by byla schopna poskytnout data, jak přicházejí po hodinách. Díky tomu by bylo možné provést další analýzy, například odchodů z restauračních zařízení, největší nápory v obchodních střediscích a podobně,“ vysvětluje možnosti práce s daty z EET Marek Sušický.

Práce na takovém souboru dat by však podle Finanční správy vyšla žadatele na 150 tisíc korun. S ohledem na to, že data zpracovával z vlastního zájmu a ve volném čase, takový výdaj zavrhl. I tak stávající data nabízejí zajímavý potenciál.

Nejvýraznější zjištění je, že data jsou ve velkém nepořádku. Co to znamená?

Až do dubna zjevně do produkčního EET prosakovala testovací data. Některé řádky nedávají smysl. Celková tržba by měla vzniknout jako základ nepodléhající DPH a pak jednotlivé složky DPH ve výši 10, 15 a 21 %. Tento vzoreček platí jen u 782 řádků ze 142 tisíc. Tzn. pouze 0,55% řádků je úplně v pořádku.

Dle oficiálního vyjádření někdy obchodníci posílají informace o tržbách s mínusem. Někdy jsou v datech patrné omyly a jejich následné korekce – jeden den například obchodník vykáže obrovský nárůst tržeb (pravděpodobně jde omyl či chybu), v dalším dnu proto provede korekci opačným směrem.

Pro potřeby důkladné analýzy by bylo zapotřebí data čistit, což se nyní zjevně neděje (nebo nám poslaná data jsou nečištěná). Dostupná data jsou tedy dotčena jistou chybou, pro určité typy analýz je ale možné k nim nepřihlížet.

Další analýzy jsme proto prováděli nad daty od dubna 2017. K čemu jsme došli?

Co je GDPR?Co je GDPR?autor: Info.cz

Protože jsme nedostali data za celý rok a první čtyři měsíce roku 2017 jsou zatíženy extrémní chybou, vzali jsme data od května za šest měsíců.

Za toto období se na DPH ve firmách používajících EET vybralo (evidovalo) 119 miliard korun. Ovšem v roce 2017 Ministerstvo financí deklaruje výběr DPH 381 miliard korun.

Při jednoduchém vynásobení (šest měsíců krát dva) se dostáváme na 238 miliard, což by znamenalo, že EET pokrývá cca 62,5 % vybíraného DPH.

To se zdá více, než je očekávaná hodnota, a opět to může vést k závěru, že poskytnutá data neodpovídají skutečnosti.

Z analýzy EET (pravidelnost)Z analýzy EET (pravidelnost)autor: HlidaciPes.org

Na diagramu je vidět jasná pravidelnost v objemu i dnech, kdy dochází k výběru DPH. Čtyři výrazné poklesy připadají na státní svátky, kdy musejí mít nově větší prodejny zavřeno.

Na základě těchto informací lze postavit rozumně fungující systém, který bude detekovat anomálie ve vybíraných částkách.

Díky tomuto lze také zodpovědět otázku, kolik stojí státní rozpočet svátky, kdy jsou nuceně zavřené obchody. Srovnejme dva květnové svátky: 1. května obchodníci zavírat nemusejí, 8. května ale ano a na diagramu je vidět pokles o cca 40 milionů korun.

Z dat je však patrné i to, jak se lidé před volnými dny předzásobují. Například 13. dubna 2017 byl výběr naopak rekordní – šlo o čtvrtek před volným Velkým pátkem a Velikonočním pondělím; nárůst ve výběru byl o 40 milionů korun.

Jde o velice prostou analýzu, která by zasloužila detailnější a delší rozbor, nicméně ukazuje potenciál těchto dat. Další zajímavá analýza by se mohla týkat například dnů mezi státními svátky, kdy si řada lidí bere dovolenou.

Hlavním problémem poskytnutých dat je datová kvalita a absence základních kontrol. Tím, že nesedí mnoho hodnot, se důvěryhodnost tohoto vzorku snižuje.

„EET je systém, který může zodpovědět mnoho otázek. Z výše uvedeného se domnívám, že finanční správa jeho význam zatím nedocenila a pravděpodobně neprovádí pokročilejší analýzy,” konstatuje Marek Sušický.

Redakce HlídacíPes.org požádala o reakci Finanční správu, do uzávěrky tohoto textu však odpověď nedorazila.

Sušický na druhé straně oceňuje spolupráci Finanční správy: „Velký dík jí patří za to, že data v agregované podobě poskytla, a tím umožnila vznik této a třeba i dalších analýz.“

Další zajímavosti z analýzy čtetě na webu HlídacíPes.org.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1