Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cigareta v lese vás může vyjít i na 15 tisíc. Jaké další tresty vás můžou potkat na houbách?

Cigareta v lese vás může vyjít i na 15 tisíc. Jaké další tresty vás můžou potkat na houbách?

To si takhle vyrazíte na houby a domů si v košíku přinesete exekuci! Málokdo totiž tuší, že v lese číhá až likvidační pokuta skoro za každým stromem! Cigárko nad hříbkem? 15 tisíc pryč! Autem až do houští a tábořit? Jste o 5 tisíc lehčí.

Přestože Zákon o ochraně přírody a krajiny a Lesní zákon platí už nějaký ten pátek, lidé o drakonických trestech vesměs nemají ani tušení. Data, kolika a jakých přestupků se neukázněnci dopouštějí, shromažďuje Inspekce životního prostředí. „V období roku 2016 a první poloviny roku 2017 jsme zjistili ve zvláště chráněných územích 12 přestupků souvisejících s vjezdy motorových vozidel,“ řekla Blesku mluvčí inspekce Radka Burketová. Uložili za ně pokuty ve výši celkem 73 tisíc Kč. To je ovšem jen jeden typ z mnoha možných prohřešků.

Škůdci s motorem

Největšími škůdci v lese jsou podle lesníků motoristé. „Jde hlavně o jezdce na čtyřkolkách, kteří si z lesů dělají závodiště. S houbaři, kteří nám parkovali u lesů, nebo do nich dokonce přes zákaz vjížděli, jsme si už poradili. Tam, kde stáli nejčastěji, jsme jim vybudovali provizorní parkoviště,“ řekla Blesku mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Zápas se čtyřkolkáři přirovnala k boji s větrnými mlýny. „Při rozsahu lesů nemůže být lesní stráž všude. Když ho přistihne, může mu na místě udělit až 1000 Kč pokuty,“ uvedla Jouklová.

V praxi to podle ní ale vypadá tak, že i když je stráž na místě přestupku, tak než zavolá policii a ta než přijede, za jezdcem se víří prach… Přitom pokuty za přestupky, které by udělila policie či ve správním řízení obec, jsou několikanásobně vyšší.

Více na Blesk.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744