Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína odmítla vpustit český vládní speciál do svého vzdušného prostoru. Na palubě byl šéf Senátu Štěch

Čína odmítla vpustit český vládní speciál do svého vzdušného prostoru. Na palubě byl šéf Senátu Štěch

Letecký speciál s předsedou Senátu Milanem Štěchem a delegací českých podnikatelů mířící na návštěvu Jižní Koreje musel o víkendu neplánovaně přistát v Mongolsku. Informaci Radiožurnálu potvrdila ČTK tisková tajemnice Senátu Eva Davidová. K příčinám potíží se nevyjádřila. Let se podle ní zpozdil o sedm hodin, časový plán čtyřdenní návštěvy to ale nenarušilo. Podle Radiožurnálu měl letoun problémy při vstupu do čínského vzdušného prostoru kvůli nesrovnalostem v předložených letových plánech.

„Program návštěvy nebyl nijak ovlivněn, vykryli jsme to časovou rezervou,“ řekla ČTK Davidová. Program zahájili dnes ráno v Soulu.

Podle Radiožurnálu musel český armádní speciál několik desítek minut kroužit nad Mongolskem a pak neplánovaně přistát na letišti v Ulánbátaru. Čína podle pilota armádního speciálu tvrdila, že byly nesrovnalosti v předložených letových plánech.

Štěcha na návštěvě v Jižní Koreji doprovází dvacítka podnikatelů včetně vedení Hospodářské komory, ale také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, zástupci Technologické agentury, odborů nebo ministerstev.

Dvoudenní program mají v jihokorejské metropoli a poté navštíví druhé největší jihokorejské město Pusan (Busan). V Soulu se Štěch setká s předsedou parlamentu, premiérem a trojicí ministrů a otevře nové sídlo českého velvyslanectví. Hlavním cílem podnikatelské mise je podle Davidové rozvinutí investičního potenciálu Jižní Koreje, která je nyní čtvrtým největším investorem v Česku. Jihokorejské firmy v ČR vytvořily 12 000 pracovních míst.