„Cítila jsem smutek nad zbytečnou smrtí zvířete,“ říká v rozhovoru Pavla Říhová, která ohledávala těla tygrů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Cítila jsem smutek nad zbytečnou smrtí zvířete,“ říká v rozhovoru Pavla Říhová, která ohledávala těla tygrů

„Cítila jsem smutek nad zbytečnou smrtí zvířete,“ říká v rozhovoru Pavla Říhová, která ohledávala těla tygrů

Policisté a celníci odhalili při ojedinělém zásahu skupinu lidí, která nelegálně nakládala se vzácnými zvířaty. Při zásahu našli mimo jiné čerstvě zastřeleného tygra, kůže velkých kočkovitých šelem nebo desítky zmrazených těl dalších živočichů. Jednou z těch, kteří ohledávali mrtvá těla tygrů byla Pavla Říhová, vedoucí oddělení CITES v České inspekci životního prostředí. V rozhovoru pro Blesk.cz uvedla, „že cítila smutek nad zbytečnou smrtí nalezených zvířat.“

Mohla byste popsat náplň své práce?

„Náplní práce oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na ČIŽP, kde pracuji, je kontrolní činnost týkající se obchodování s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Ta může probíhat jak na hranicích ČR, tak ve vnitrozemí. V případě zjištění porušení zákona máme kompetence k uložení pokut a k zabavení exemplářů. Věnujeme se rovněž mezinárodní spolupráci a spolupráci s orgány činnými v trestním řízení, která je založena především na našich odborných znalostech a zkušenostech.“

Smutek nad zbytečným úmrtím

V případě kauzy nelegálního obchodu s tygry na území České republiky jste jednoho mrtvého tygra ohledávala. Jak takové ohledání probíhá? Co vše se při něm zjišťuje?

„Záleží to na situaci, která není vždy stejná, a také na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, které realizaci vedou. V tomto konkrétním případě jsme zjišťovali základní morfologické údaje – zda je tygr kompletní, zda má drápy i zuby, jak je pravděpodobně starý, zda je tělo zvířete (tzv. kadavér) poškozeno a jestli jsou patrné důvody smrti.

Článek pokračuje na webu Blesk.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.