Cizinců je v Česku rekordní množství. Loni jich tu žilo půl milionu | info.cz

Články odjinud

Cizinců je v Česku rekordní množství. Loni jich tu žilo půl milionu

Nejvyšší počet cizinců přichází podle statistiků ze zemí Evropské unie. V Česku jich v roce 2015 legálně pobývalo téměř 465 tisíc, což je nejvíc v historii. A podle předběžných údajů vzrostl jejich počet i loni. Ke konci listopadu jich bylo přibližně 494 tisíc.

Od roku 2004 se počet cizinců v Česku téměř zdvojnásobil. Podle statistiků stoupá počet těch, kteří mají trvalý pobyt, a zůstávají tu tedy déle než pět let.

Mezi cizinci v ČR je nejvíc Ukrajinců, a to 23 procent, následují Slováci s 22 procenty a Vietnamci s 12 procenty. Osm procent pochází z Ruska, pět z Německa a čtyři z Polska.

Migrace do Česka je hlavně ekonomická, většina lidí do země přišla za prací. Významnou součástí pracovní migrace začínají být podle statistiků v posledních letech Bulhaři a Rumuni, mezi zaměstnanými cizinci je jich šest, respektive sedm procent.

Nejvíc je mezi zaměstnanci Slováků, kterých je 46 procent. Naopak mezi podnikateli jsou k nalezení nejčastěji Vietnamci a Ukrajinci, obě národnosti jsou zastoupeny po 27 procentech.

„Sice průměrné výdělky cizinců-zaměstnanců jsou u nás nižší, než je průměr za ČR, ale Slováci dosahují vyšších výdělků, než je průměr za ČR. Je to samozřejmě dáno jejich odborností. Je to dlouhodobý trend, že po absolvování vysokoškolského studia tu zůstávají ti kvalifikovaní,“ řekl Daniel Chytil, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Cizinci tvoří necelých pět procent obyvatel Česka. Podle statistik jich od roku 2001 v zemi každoročně přibývalo. Příliv zbrzdila ekonomická krize, v posledních letech počty zas rostou. Nyní v době ekonomického růstu by zaměstnavatelé o zahraniční síly stáli. Stěžují si na to, že v ČR zaměstnance už najít nemohou a povolení pro cizince vydávají úřady pomalu. Proti přivážení pracovníků třeba z Ukrajiny se stavějí odbory.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud