Články odjinud

Cizojazyčné billboardy vzbudily v Češích nenávist. Víme, za co Člověk v tísni děkuje

Cizojazyčné billboardy vzbudily v Češích nenávist. Víme, za co Člověk v tísni děkuje

Česká veřejnost si od uplynulého víkendu lámala hlavu nad tím, co mají znamenat reklamní plochy v českých městech s napohled arabskými a ruskými nápisy. K billboardům se nyní přihlásila organizace Člověk v tísni, která redakci INFO.CZ v předstihu poskytla materiály ke kampani. Organizace v ní chce na příbězích jednotlivců ukázat, jak peníze Čechů v zahraničí pomáhají. Její úvodní fáze ovšem řadu Čechů zaskočila, což v některých případech vyústilo i ve vulgární nadávky.

 Kampaň s názvem Češi, děkujem! odstartovala počátkem listopadu výlepem billboardů a plakátů v různých jazycích. Na reklamních plochách byl vždy pouze nápis a nebylo jasné, k čemu se má vztahovat. Experti, které INFO.CZ už v pátek oslovilo, potvrdili, že konkrétně text v perštině znamená v překladu “děkujeme, Češi”. Obdobné sdělení je na billboardech i v dalších jazycích.

Na sociálních sítích se následně začaly šířit i nenávistné reakce. Pod pátečním článkem například někteří navrhovali, že „cokoli se v ČR objeví arabsky, mělo by se zlikvidovat”. Jiní se chytili konspiračních teorií a předpokládali, že pro Čechy nesrozumitelný text je „nějaká muslimská šifra k vraždění, den a hodina”. Nad nenávistí ale spíše převládala zvědavost a redakce v uplynulých dnech obdržela od čtenářů desítky tipů a fotografií reklamních ploch z různých částí republiky.

Organizace Člověk v tísni na billboardech děkuje dárcům

Vzkazy, které se na billboardech objevily, pocházejí od lidí z celého světa, kterým pomohli čeští dárci prostřednictvím organizace Člověk v tísni a kteří za to chtěli Čechům poděkovat. Organizace se snaží v místech války a přírodních katastrof zabezpečovat mimo jiné přístup k vodě, zdravotní péči, vzdělání i k potravinám. Cílem aktuální kampaně je ukázat, že peníze dárců pomáhají konkrétním lidem.

Ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka některé negativní reakce nepřekvapily. „Svědčí to o tom, že společnost je rozjitřená, má strach z cizího a některé lidi hned napadá, že za tím může být něco negativního nebo zlého. O to víc je nyní potřeba, aby se podívali na naše webové stránky www.cesidekujem.cz, kde najdou konkrétní případy lidí, kteří vzkazy napsali a kteří představují samozřejmě jen zlomek těch, kterým jsme pomohli,” vysvětluje Pánek pro INFO.CZ.

720p 360p
Čechům děkují i syrské děti

Vzkazy napsaly například děti ze Sýrie, učitel z Afghánistánu, nebo sýrař z Gruzie. Děkuje i Turenge Misebová z Etiopie: „Díky Člověku v tísni už nemusím chodit pro vodu tak daleko. Je to pro mě velká úleva.“ Příběhy těch, kteří poděkování Čechům psali, jsou dostupné na výše zmíněné internetové stránce.

„Díky konkrétním příběhům ukazujeme, jak naše pomoc funguje. Pomáháme lidem v chudých zemích vlastně k tomu, aby si dokázali pomoci sami. Podporujeme jejich vzdělání nebo odstraňujeme překážky, které jim brání vlastními silami se vymanit z chudoby,“ popisuje aktivity organizace ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Češi pomáhají jako západní Evropané, tvrdí ředitel Člověka v tísni

Pánek potvrzuje, že česká veřejnost umí být k lidem v nouzi velice štědrá. „Jsme země, která se téměř ihned po konci komunismu zapojila do solidarity a odpovědnosti, která přísluší vyspělým zemím. Od té doby česká společnost prostřednictvím několika organizací pomáhá velmi viditelně. Snadno se můžeme měřit s množstvím pomoci, kterou mezi sebou vyberou například lidé v západní Evropě. V případě Sýrie jsme byli schopní díky příspěvkům pomáhat až 200 tisícům lidí měsíčně,“ doplňuje Pánek.

1080p 720p 360p
Uprchlíci nejsou teroristi, většina Čechů je mezi sebe chce, říká šéf Člověka v tísni Pánek

Činnost organizace podporují desetitisíce dárců a jejich počet stále přibývá. „Česká společnost vždycky pomáhala ve chvílích krize. V době války, zemětřesení nebo tsunami byla pomoc Čechů obdivuhodná a je doteď. Trochu slabší je to v dlouhodobém dárcovství, nicméně počet lidí, kteří každý měsíc přispívají, roste. Zvyšuje se také zájem o naše dárkové certifikáty Skutečný dárek. Čím dál více lidí jeho nákupem řeší vtipně vánoční dárky a ještě tak na něco dobrého přispějí,“ vysvětluje ředitel organizace.

Billboardy ke kampani Češi, děkujem! byly poskytnuty zdarma a také partneři kampaně pracovali bez nároku na honorář. Na reklamní akci tak organizace nepoužila žádné peníze od soukromých dárců. Těmi chce totiž pomáhat především těm, kteří vzkazy napsali.

„Vnímám, že část lidí má v současnosti třeba strach a myslím, že velký díl na tom nesou někteří čeští politici. Místo toho, aby občany uklidňovali a vysvětlovali věcně i složitou otázku migrace, tak jejich strach cíleně několik let posilovali a pak ho využili pro mobilizaci voličské základny. Část lidí ten strach cítí a možná o to lepší je si uvědomit, že zatímco tu a tam na světě dojde k nějakému útoku a násilí, tak absolutní většina lidí, která žije v rozvojovém světě ve válkách a oblastech katastrof, jsou normální mámy, tátové, děti a staří lidé, kteří nechtějí žít ve válce a neocitli se v ní vlastní vinou. Já bych chtěl každého, komu není jedno, co se děje obyčejným lidem různě po světě, poprosit, aby se podíval na naši stránku a objevil příběhy konkrétních lidi, kterým pomáháme,“ dodává Pánek.

Kompletní zpravodajství INFO.CZ k prezidentským volbám naleznete zde.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818