Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cizojazyčné billboardy vzbudily v Češích nenávist. Víme, za co Člověk v tísni děkuje

Cizojazyčné billboardy vzbudily v Češích nenávist. Víme, za co Člověk v tísni děkuje

Česká veřejnost si od uplynulého víkendu lámala hlavu nad tím, co mají znamenat reklamní plochy v českých městech s napohled arabskými a ruskými nápisy. K billboardům se nyní přihlásila organizace Člověk v tísni, která redakci INFO.CZ v předstihu poskytla materiály ke kampani. Organizace v ní chce na příbězích jednotlivců ukázat, jak peníze Čechů v zahraničí pomáhají. Její úvodní fáze ovšem řadu Čechů zaskočila, což v některých případech vyústilo i ve vulgární nadávky.

 Kampaň s názvem Češi, děkujem! odstartovala počátkem listopadu výlepem billboardů a plakátů v různých jazycích. Na reklamních plochách byl vždy pouze nápis a nebylo jasné, k čemu se má vztahovat. Experti, které INFO.CZ už v pátek oslovilo, potvrdili, že konkrétně text v perštině znamená v překladu “děkujeme, Češi”. Obdobné sdělení je na billboardech i v dalších jazycích.

Na sociálních sítích se následně začaly šířit i nenávistné reakce. Pod pátečním článkem například někteří navrhovali, že „cokoli se v ČR objeví arabsky, mělo by se zlikvidovat”. Jiní se chytili konspiračních teorií a předpokládali, že pro Čechy nesrozumitelný text je „nějaká muslimská šifra k vraždění, den a hodina”. Nad nenávistí ale spíše převládala zvědavost a redakce v uplynulých dnech obdržela od čtenářů desítky tipů a fotografií reklamních ploch z různých částí republiky.

Organizace Člověk v tísni na billboardech děkuje dárcům

Vzkazy, které se na billboardech objevily, pocházejí od lidí z celého světa, kterým pomohli čeští dárci prostřednictvím organizace Člověk v tísni a kteří za to chtěli Čechům poděkovat. Organizace se snaží v místech války a přírodních katastrof zabezpečovat mimo jiné přístup k vodě, zdravotní péči, vzdělání i k potravinám. Cílem aktuální kampaně je ukázat, že peníze dárců pomáhají konkrétním lidem.

Ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka některé negativní reakce nepřekvapily. „Svědčí to o tom, že společnost je rozjitřená, má strach z cizího a některé lidi hned napadá, že za tím může být něco negativního nebo zlého. O to víc je nyní potřeba, aby se podívali na naše webové stránky www.cesidekujem.cz, kde najdou konkrétní případy lidí, kteří vzkazy napsali a kteří představují samozřejmě jen zlomek těch, kterým jsme pomohli,” vysvětluje Pánek pro INFO.CZ.

720p 360p
Čechům děkují i syrské děti

Vzkazy napsaly například děti ze Sýrie, učitel z Afghánistánu, nebo sýrař z Gruzie. Děkuje i Turenge Misebová z Etiopie: „Díky Člověku v tísni už nemusím chodit pro vodu tak daleko. Je to pro mě velká úleva.“ Příběhy těch, kteří poděkování Čechům psali, jsou dostupné na výše zmíněné internetové stránce.

„Díky konkrétním příběhům ukazujeme, jak naše pomoc funguje. Pomáháme lidem v chudých zemích vlastně k tomu, aby si dokázali pomoci sami. Podporujeme jejich vzdělání nebo odstraňujeme překážky, které jim brání vlastními silami se vymanit z chudoby,“ popisuje aktivity organizace ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Češi pomáhají jako západní Evropané, tvrdí ředitel Člověka v tísni

Pánek potvrzuje, že česká veřejnost umí být k lidem v nouzi velice štědrá. „Jsme země, která se téměř ihned po konci komunismu zapojila do solidarity a odpovědnosti, která přísluší vyspělým zemím. Od té doby česká společnost prostřednictvím několika organizací pomáhá velmi viditelně. Snadno se můžeme měřit s množstvím pomoci, kterou mezi sebou vyberou například lidé v západní Evropě. V případě Sýrie jsme byli schopní díky příspěvkům pomáhat až 200 tisícům lidí měsíčně,“ doplňuje Pánek.

1080p 720p 360p
Uprchlíci nejsou teroristi, většina Čechů je mezi sebe chce, říká šéf Člověka v tísni Pánek

Činnost organizace podporují desetitisíce dárců a jejich počet stále přibývá. „Česká společnost vždycky pomáhala ve chvílích krize. V době války, zemětřesení nebo tsunami byla pomoc Čechů obdivuhodná a je doteď. Trochu slabší je to v dlouhodobém dárcovství, nicméně počet lidí, kteří každý měsíc přispívají, roste. Zvyšuje se také zájem o naše dárkové certifikáty Skutečný dárek. Čím dál více lidí jeho nákupem řeší vtipně vánoční dárky a ještě tak na něco dobrého přispějí,“ vysvětluje ředitel organizace.

Billboardy ke kampani Češi, děkujem! byly poskytnuty zdarma a také partneři kampaně pracovali bez nároku na honorář. Na reklamní akci tak organizace nepoužila žádné peníze od soukromých dárců. Těmi chce totiž pomáhat především těm, kteří vzkazy napsali.

„Vnímám, že část lidí má v současnosti třeba strach a myslím, že velký díl na tom nesou někteří čeští politici. Místo toho, aby občany uklidňovali a vysvětlovali věcně i složitou otázku migrace, tak jejich strach cíleně několik let posilovali a pak ho využili pro mobilizaci voličské základny. Část lidí ten strach cítí a možná o to lepší je si uvědomit, že zatímco tu a tam na světě dojde k nějakému útoku a násilí, tak absolutní většina lidí, která žije v rozvojovém světě ve válkách a oblastech katastrof, jsou normální mámy, tátové, děti a staří lidé, kteří nechtějí žít ve válce a neocitli se v ní vlastní vinou. Já bych chtěl každého, komu není jedno, co se děje obyčejným lidem různě po světě, poprosit, aby se podíval na naši stránku a objevil příběhy konkrétních lidi, kterým pomáháme,“ dodává Pánek.

Kompletní zpravodajství INFO.CZ k prezidentským volbám naleznete zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744