Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČOI varuje před Black Friday. Kde levně nakoupit a na co si dát naopak pozor?

ČOI varuje před Black Friday. Kde levně nakoupit a na co si dát naopak pozor?

Poslední listopadový pátek bude jako každý rok ve znamení nakupování. Black Friday neboli „černý pátek“ je již tradičně po vzoru USA a Kanady spjat s výprodeji a velkými slevami v obchodech. Kde v Česku můžete pořídit zboží opravdu levně a na co si dát naopak pozor? 

Černý pátek bývá začátkem předvánoční nákupní horečky. Název odkazuje k výraznému snížení cen na počátku světové krize v USA v roce 1929. Ačkoli je tedy „svátek“ spjat především s USA a Kanadou, kde jsou lidé schopni se kvůli akčnímu zboží i porvat, v posledních letech se rozmohl i u nás. Obchodníci vymýšlejí pro své zákazníky spoustu lákadel. Víte o nich? Podívejte se na náš přehled, kde můžete již tento pátek ušetřit.

Elektronika

Internetový obchod Alza.cz nabízí do 26. 11. slevy na elektroniku až do výše 80 %. Mobilní operátor O2 nabízí do 26. 11. slevu až 5 000 Kč na mobilní telefony Samsung a také slevu na Xbox. Internetový obchod Mall.cz má do konce víkendu slevy až 75 %, a to nejen na elektroniku, ale i ostatní zboží všeho druhu – se slevou můžete nakoupit krmení pro kočky, plenky i třeba zahradnické potřeby. Nabídku zlevněné elektroniky a dalšího zboží poskytuje i Lidl na svém e-shopu. Až 80% slevy najdete také na CZC.cz a 70% slevy v Euronics, kde nabídka trvá až do 28. 11. Na až 70% slevy se těšte i v Electro Worldu či v Datartu.

Oblečení a boty

Značkové oblečení se slevou najdete na Mall.cz, z internetových obchodů můžeme zmínit také Zoot.cz, Freshlabels.cz, Bonprix, Bibloo.cz, Vivantis.cz či Answear.cz. Slevy a speciální nabídky si připravily i obchodní domy – například v Palladiu budete moct nakupovat ve spoustě obchodů se slevou kolem 20 % až do neděle. Podobné slevy vás čekají i v OC Nový Smíchov, ovšem ve většině případů jen v pátek. Slevy mají připravené i Arkády Pankrác, OC Letňany nebo třeba nově otevřené OC Chodov. Pokud jste ještě na Chodově ve znovuotevřeném obchodním domě nebyli, nyní je ta pravá příležitost. Také ve všech prodejnách C&A v České republice bude během pátku sleva na zboží 20 %.

Kosmetika

Slevy až 60 % a dopravu zdarma do neděle hlásá internetový obchod Notino.cz. Několik výhodných nabídek najdete také v Sephoře, parfémy se slevou je možné nakoupit i na Parfemy.cz. Douglas si připravil pro své zákazníky výhodnou nabídku v podobě 50% slevy na druhý levnější produkt, ovšem pouze na e-shopu. Nejen kosmetiku, ale i různé čisticí přípravky je možné levně zakoupit na Ageo.cz.

ČOI varuje: Na nakupování ve slevách si dejte pozor

Zákazníci by však přeci jen měli být při nakupování ve slevách obezřetní, na což upozorňuje i Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce. „Nejčastějším problémem slev a akčních cen bývá nesprávné účtování u pokladny. Když zákazník přinese výrobek k pokladně, tak kolikrát není započítána jeho správná cena, tedy cena po slevě. Spotřebitelé by si tudíž měli vždy zkontrolovat cenu při placení, zda skutečně odpovídá zlevnění,“ sdělil Fröhlich pro INFO.CZ. Obchodníci musí ČOI vždy doložit, z čeho sleva vycházela. „Například společnost Euronics nám to u jednoho výrobku nedoložila, a tak nedávno dostala 50 tisíc korun pokutu,“ doplnil Fröhlich.

Zavádějící je také již samotný název Black Friday – většina obchodních řetězců slevy neposkytuje jen v pátek, ale i po celý víkend nebo dokonce celý týden. Spotřebitelé by si také měli zlevněnou cenu ověřit ještě předtím, než si produkt zakoupí. Mnohdy totiž sleva nemusí být vůbec výhodná a produkt může být zlevněný jen takříkajíc „na oko“. K ověření cen spotřebitelům poslouží například internetový vyhledávač cen Skrz.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link