ČSSD a hnutí ANO zkusí znovu najít shodu na vládě. Problémem zůstává stíhaný Babiš | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD a hnutí ANO zkusí znovu najít shodu na vládě. Problémem zůstává stíhaný Babiš

ČSSD a hnutí ANO zkusí znovu najít shodu na vládě. Problémem zůstává stíhaný Babiš

Zástupce hnutí ANO a ČSSD čeká dnes večer další kolo rozhovorů o možné koaliční spolupráci. Vyjednávání by po obnovení jednání v minulém týdnu měla navázat na schůzky, které se konaly na přelomu března a dubna. Místopředseda ANO Richard Brabec, který spolu s dalším místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem zastoupí premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), by se rád do konce týdne přiblížil finálnímu textu u programového prohlášení i koaliční smlouvy.

ANO a ČSSD nalezly programovou shodu už před několika týdny, po dvoutýdenním přerušení jednání se přiblížily i představy obou subjektů v personálních otázkách. ČSSD dostala od ANO nabídku, aby vedla pět ministerstev včetně ministerstva vnitra. Tolerovat menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli komunisté.

Závěr rozhovorů mohou zkomplikovat některé požadavky ČSSD. Sociální demokraté kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu Čapího hnízda trvají na tom, aby se členové vlády zavázali, že v případě prvoinstančního odsouzení odstoupí. Babiš k tomu nevidí důvod. Není také jasné, jak se ANO postaví k návrhu, aby byli z důležitých postů ve Sněmovně odvoláni zástupci SPD, což by mělo znesnadnit budoucí spolupráci ANO a SPD při hlasování.

Jednání se uskuteční večer po návratu Brabce z Moravskoslezského kraje, kde je od úterý na návštěvě vláda v demisi. Za sociální demokraty se schůzky zúčastní kompletní vyjednávací tým. Vedle předsedy Hamáčka také jeho statutární zástupce Jiří Zimola a místopředsedové Roman Onderka a Martin Netolický.

autor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.