Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD by do vlády s Babišem jít neměla, tvrdí slovenští novináři a radí neposlouchat Zemana

ČSSD by do vlády s Babišem jít neměla, tvrdí slovenští novináři a radí neposlouchat Zemana

Z morálního a ideologického hlediska by čeští sociální demokraté (ČSSD) podle slovenského listu Pravda neměli vstupovat do vlády s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Deník to napsal v reakci na víkendový sjezd ČSSD, který kromě zvolení Jana Hamáčka předsedou strany souhlasil s vyjednáváním s Babišovým hnutím ANO o vládě.

„Kromě toho, že premiéra v demisi trestně stíhají pro podezření ze subvenčního podvodu, představuje oligarcha Babiš prototyp politika, vůči kterému by měla být sociální demokracie v principiální opozici,“ uvedl deník.

Podle listu za předchozí vlády, jejíž součástí byly ČSSD i ANO, Babiš z programu partnerské ČSSD vykradl vícero populárních návrhů a veřejnosti všechny úspěchy koaliční vlády prezentoval jako své vlastní. „Kdo by byl tak hloupý a doufal, že opakování stejného pokusu přinese tentokrát nějaký jiný a pro sociální demokraty lepší výsledek?“ ptá se deník.

Pravda zároveň kritizuje českého prezidenta Miloše Zemana, který na sjezdu ČSSD nabádal sociální demokraty, aby vyjednávali s hnutím ANO o novém kabinetu, byť ČSSD by podle něj neměla požadovat vládní křesla. „Problém je, že prezident sám svými intrikami a pomstychtivostí výrazně přispěl k dnešnímu zoufalství ČSSD a i nyní pouze lobbuje za svého spojence Babiše,“ soudí list.

Podle Pravdy české sociální demokracii sotva pomohou vyjádření slovenského premiéra a předsedy strany Směr-Sociální demokracie Roberta Fica, který rovněž vystoupil na sjezdu ČSSD, o potřebě hledání praktického programu. Dodal, že ČSSD na rozdíl od vládního Směru-SD není ve stavu ohlašovat sociální balíčky a že o nějakém praktickém programu bude moci beztak hovořit až poté, co vyřeší otázku, zda to bude program vládní nebo opoziční.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1