ČSSD chce, aby firmy v Česku víc platily a investovaly. Babiš to odmítá jako lákadlo na voliče | info.cz

Články odjinud

ČSSD chce, aby firmy v Česku víc platily a investovaly. Babiš to odmítá jako lákadlo na voliče

Stát projedná s odbory a zaměstnavateli sektorovou a progresivní podnikovou daň. Podle premiéra je to cesta k tomu, jak zamezit odlivu výnosů ze země, firmám se ale oprášený nápad ČSSD nelíbí. Proti zvyšování daní podle výše zisku a zavádění zvláštních daní podle odvětví je i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Daňová progrese přitom vyplývá z koaliční smlouvy.

ČSSD musí do voleb přidat, aby se nenechala převálcovat svým koaličním partnerem a největším konkurentem, hnutím ANO. Hledá témata, na která zlákat voliče – jak ta tradiční, tak nová. Na přetřes přichází oblíbené téma sociálních demokratů, a to vyšší zdanění velkých firem s nejvyššími výnosy. Zvláštní daň by měla dopadnout zejména na energetiku, telekomunikace a finanční sektor.

Vicepremiér Andrej Babiš návrh na zdanění velkých firem a nadnárodních korporací zásadně odmítá. „ČSSD nám chce zavádět rozpočtově nezodpovědný stát. Rozdávat sociální dávky všem a navyšováním daní z Česka vyhnat úspěšné lidi a firmy, které dávají lidem práci," řekl pro ČTK.

Sociální demokraté přesto téma vytáhli na program pondělního jednání tripartity. Nesouhlas přitom jasně vyslovila i Hospodářská komora ČR.

Odliv výnosů

Pro zavedení speciální daně má ČSSD argument. V Česku, alespoň podle analýzy Úřadu vlády, dochází k odlivu výnosů z velkých zahraničních firem až třikrát rychleji než v jiných zemích Evropské unie. Od dalšího zdanění si tak premiér slibuje, že více peněz z výdělku korporací zůstane v České republice. A právě na to chce sociální demokracie nalákat voliče.

Koaliční lidovci by raději přistoupili k jiným nástrojům, jak udržet výdělky velkých společností v Česku. Stát by měl například nařídit, aby firma část zisků investovala v tuzemsku na zlepšení infrastruktury ve svém odvětví.

Sazba pro bohaté

Lidé s nízkými a průměrnými příjmy by měli podle socialistů zaplatit na daních naopak méně. Zdanění navíc by zasáhla vysokopříjmové skupiny a velké, zejména nadnárodní firmy s největším obratem. Na vyšší daň z příjmu fyzických osob zatím ČSSD nepomýšlí.

Za progresi přitom někteří ekonomové považují už fungující, takzvanou solidární daň, která se týká lidí s měsíčním platem nad zhruba 113 tisíc korun. Z toho, co vydělají nad rámec zákonného limitu, musí odvést státu ještě sedm procent na dani navíc. Daň dopadá na několik desítek tisíc lidí v Česku.

Právě v tomto bodě si ale sociální demokraté vymohli do koaliční smlouvy progresi zavést. Zrušit by se měla tzv. solidární daň a na místo toho stát zavede druhou sazbu daně z příjmu pro bohaté.

„Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně bude stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální (tj. nedojde ke zvýšení daňového zatížení fyzických osob),“ stojí v koaliční smlouvě podepsané jak premiérem Bohuslavem Sobotkou, lidoveckým šéfem Pavlem Bělobrádkem, tak Andrejem Babišem za hnutí ANO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud