Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD chce garanci nezávislosti veřejnoprávních médií. Hamáček vysvětlil, proč odložil schůzku s Babišem

ČSSD chce garanci nezávislosti veřejnoprávních médií. Hamáček vysvětlil, proč odložil schůzku s Babišem

Experti sociální demokracie ještě se svými protějšky z vládního hnutí ANO nejednali o průmyslu a kultuře, kde chce ČSSD prosadit opatření pro nezávislost veřejnoprávních médií. Po schůzce vyjednávačů ČSSD tím předseda strany Jan Hamáček vysvětlil, proč požádal premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše o odklad programové inventury, nad kterou se měli sejít dnes večer. Schůzka se uskuteční v úterý odpoledne.

Stále platí, že ANO nepřistoupilo na zavedení sektorové daně či snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin. Strany se dosud ani neshodly na zálohovaném výživném.

ČSSD se s ANO podle Hamáčka naopak shodly na obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. „Dál budeme tlačit na růst minimální mzdy a financování sociálních služeb,“ vyjmenovával. Nově má po dohodě také také platit pravidlo, že jeden dlužník bude mít pouze jednoho exekutora, strany se dohodly také na stabilizaci Státního fondu dopravní infrastruktury, a to z daně z minerálních olejů. Pokud se sociální demokraté na koaliční vládě s ANO dohodnou, nebude se v příštích letech zvyšovat spoluúčast ve zdravotnictví.

Hamáček zdůraznil, že seriózní jednání mezi sociálními demokraty a ANO začala před týdnem. Začátkem příštího by se měla uskutečnit závěrečná expertní jednání. Po úterní schůzce Hamáčka a Babiše by pak měla následovat jednání ve třech, tedy za přítomnosti komunistů, kteří jednají o tiché podpoře případné vlády.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1