Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD dusí šikovné politiky, tvrdí v rozhovoru pro LN Miroslav Jansta

ČSSD dusí šikovné politiky, tvrdí v rozhovoru pro LN Miroslav Jansta

Hlavní postavou sociální demokracie je bezpochyby její předseda Bohuslav Sobotka. Ve straně ale existují dva mocenské protipóly, které stojí proti sobě. Jeden zastupuje vlivný právník Radek Pokorný, který má blízko právě k Sobotkovi. Na opačné straně stojí stejně mocný muž: advokát Miroslav Jansta. Přestože se médiím většinou vyhýbají, Jansta prolomil mlčení a poskytl rozhovor Lidovým novinám.

Blíží se sjezd sociální demokracie, na kterém by si strana měla zvolit nového lídra, který ji povede do voleb. A Jansta v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí: „Úkolem je začít dělat srozumitelnou politiku. Politikou není téma Antibabiš, to je politikaření. Politika je o řešení problémů. Toto je průřezový názor ve straně, jen se to ostatní bojí říct nahlas,“ tvrdí advokát.

Zároveň si myslí, že straně uškodilo rozšíření pravomocí pro vedení ČSSD. Ta díky novým stanovám, které vznikly před dvěma lety, může nyní zasahovat do kandidátních listin. To prý s sebou nese strach z případné kritiky vedení a podle Jansty se tak nikdo z opačného názorového proudu strany nemůže dostat příliš vysoko.

„Tohle nikdy nebylo tak tvrdé, dnes panuje centralizace,“ kritizuje muž, který má blízko k bývalým sociálnědemokratickým ministrům Janu Mládkovi či Marcelu Chládkovi. S novými stanovami prý výrazně oslabilo postavení krajských funkcionářů.

„Sociální demokracie žila. Byla v ní silná pluralita. Samozřejmě šlo i o mocenský boj, protože o tom politika je. Vedle toho ale probíhal i intelektuální střet, který fungoval za Zemana, Špidly, Grosse i Paroubka. Vznikla atmosféra, která dusí konkurenty a šikovné politiky,“ stěžuje si Lidovým novinám Jansta. V partaji postrádá právě pluralitu názorů ve vedení.

Velkou budoucnost advokát prorokuje Lubomíru Zaorálkovi, který je podle něj typickým levicovým intelektuálem. Mezi jeho favority do čela strany pak patří Jan Birke, Petr Dolínek, Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link