Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD koketuje s komunisty. Řeší, jestli stojí za to, přijít kvůli nim o liberální voliče

ČSSD koketuje s komunisty. Řeší, jestli stojí za to, přijít kvůli nim o liberální voliče

ČSSD oživila jednoho ze svých kostlivců ve skříni – bohumínské usnesení, kterým si strana před lety zakázala spolupráci s komunisty. Téma tentokrát otevřel rovnou předseda partaje Bohuslav Sobotka, který řekl, že se koalici s KSČM nelze na vládní úrovni bránit. Dokument z roku 1995 se podle něj přežil. Stejný názor má i prezident Miloš Zeman. Přestože premiérovo prohlášení opět vyvolává debatu, ve skutečnosti není ničím novým. O spolupráci s komunisty se diskutovalo v minulosti hned několikrát a strana s nimi dosudu uzavřela několik koalic v krajích. Co ČSSD riskuje?

Téma je to ošemetné. Nabízí se otázka, zda voličům ČSSD spolupráce s komunisty vadit bude, nebo ne. „To, že sociální demokracie nepovažuje bohumínské usnesení za důležité nebo za platné, se dá vypozorovat z toho, že s komunistickou stranou dávno spolupracuje v obcích nebo krajích, protože bohumínské usnesení zapovídalo jakoukoliv spolupráci nejenom tu vládní,“ myslí si politolog Lukáš Jelínek, který má sám k ČSSD blízko. 

Funkční krajské koalice jsou jedna věc, reakce voličů na podobné spojenectví na celostátní úrovni ale zůstává velkou neznámou. Politici z řad ČSSD jsou k Sobotkovu výroku často opatrní. „Svůj názor na to mám, ale řeknu ho nejdříve členům na sjezdu a myslím, že bude dobře, když ho také uslyší,“ řekl pro redakci INFO.CZ poslanec za sociální demokracii Jeroným Tejc.

Stejně opatrný je i Zdeněk Škromach. „Já jsem byl vždy proto, že o koalicích se má začít mluvit až po volbách, a vysílat dopředu, s kým půjdu nebo nepůjdu, je naprosto irelevantní.  Beru to jako názor předsedy, který je předpokládám projednaný ve vedení strany,“ myslí si.

"Po volbách se má vyjednávat takovým způsobem, aby se dalo prosadit co nejvíc z toho, co se slibovalo lidem před volbami."
Jiří Dienstbier

Otevřeně svůj názor vyjádřil Jiří Dienstbier. „Je to něco, co já tvrdím už léta veřejně mnohokrát, že bohumínské usnesení je nějaký historický dokument, který měl nějaký smysl v době, kdy byl přijat," vyjádřil se pro INFO.CZ.

Dienstbier upozornil na zastaralost dokumentu. „Kdybychom se dodneška řídili všemi usneseními, která se kdy přijala, tak by to bylo poněkud podivné, to znamená, že z mého hlediska po volbách se má vyjednávat takovým způsobem, aby se dalo prosadit co nejvíc z toho, co se slibovalo lidem před volbami, tedy z volebního programu. A dopředu nemá smysl vůbec nic vylučovat, tam doopravdy není potřeba se vracet k bohumínskému usnesení,“ souhlasí s premiérem.

K tématu už se vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který nevyloučil, že by vládu se zástupci komunistů jmenoval. Na rozdíl od premiéra Sobotky si ale myslí, že by zmíněné usnesení měl zrušit stranický sjezd sociální demokracie.

Politolog Jelínek se domnívá, že do nějaké otevřenější debaty se členům ČSSD nebude chtít. Některým voličům, o které strana bojující s poklesem preferencí logicky stojí, by se spojenectví s KSČM nemuselo líbit. „Ono se o tom mluví vždycky před sociálně demokratickým sjezdem. Každé dva roky se ta debata znova oživí, ale na sjezdu nakonec úplně zapadne a myslím si, že podobně to bude i v současnosti, protože oficiálně to usnesení nikdo zřejmě rušit chtít nebude, protože tím by sociální demokraté mohli namíchnout ještě poslední zbytky těch liberálních voličů, o které stojí,“ tvrdí Jelínek. Dá se odhadnout, že si sociální demokracie bude chtít nechat otevřená zadní vrátka a počká, jak dopadnou volby.

Debata by se měla týkat všech stran

Otázkou zůstává, jak by se zachovali potenciální koaliční partneři. Lidovecký ministr kultury Daniel Herman se hned ráno vyjádřil kategoricky proti spolupráci s komunisty na svém twitterovém účtu. „Demokraté, nesmíme zklamat,“ vzkázal. Dá se ovšem odhadnout, že negativní stanovisko ohledně spolupráce s komunisty nebudou zaujímat všechny strany. Například favorit nadcházejících voleb hnutí ANO před loňskými krajskými volbami spolupráci s KSČM nevyloučil, i když se nyní staví k takovému spojenectví negativně a přirovnal spojení KSČM a ČSSD ke smlouvě s ďáblem. Sobotka by se prý spojil s kýmkoliv, aby se stal premiérem.

Jan Baláč, místopředseda pražské ČSSD a zástupce Idealistů, si myslí, že na politické scéně jsou mnohem horší uskupení. „To bohumínské usnesení se týká radikálních nebo extrémistických stran, tato pointa je dneska platnější než byla v tom roce, kdy bylo bohumínské usnesení schváleno a týká se stran, které jsou dneska xenofobní nebo zakládají svoji politiku a kampaně na různých hoaxech,“ říká pro INFO.CZ.

„Dneska jsou na té politické scéně horší subjekty, vůči kterým bychom se měli vymezovat, a spolupráce s komunisty je běžná a spolupracují s nimi úplně všichni. To, že by mohli být ve vládě, mi nepřijde nijak zásadní," dodává. Podivuje se ale, proč s tím premiér přichází ještě dlouho před tím, než se karty rozdali.  

„O hlasy komunistů v současnosti hraje nejen sociální demokracie ale i Andrej Babiš a hnutí ANO. To znamená, že ta síla nebo ten koaliční potenciál s komunisty pomalu začíná sílit. V takové situaci by bylo pro sociální demokraty nemoudré, aby spolupráci s komunisty vysloveně odmítali,“ vysvětluje Jelínek.

V Česku vzniká řada stran, které otevřeně hlásají krajně pravicové názory. Debatu by tak podle Jelínka neměla otevírat pouze ČSSD ale i ostatní strany. Diskuze by se nemusela vést pouze ohledně bohumínského usnesení.

„Politické strany, nejen ČSSD, by měli hovořit o tom, kdo pro ně ještě je a kdo není akceptovatelný pro spolupráci. Protože tady už není jen riziko komunistické strany, je tady riziko nejrůznějších krajně pravicových subjektů, kteří mají našlápnuto do Poslanecké sněmovny,“ říká pro INFO.CZ Jelínek. Je ovšem více než pravděpodobné, že před volbami kategorické ne řekne jen málokdo. Mohlo by se stát, že by to musel po volbách složitě vysvětlovat. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1