ČSSD pod Chovancovým bičem. Jak se může strana změnit pod jeho plným vedením? | info.cz

Články odjinud

ČSSD pod Chovancovým bičem. Jak se může strana změnit pod jeho plným vedením?

Jen den poté, co Milan Chovanec přišel přímo do volebního štábu podpořit staronového prezidenta Miloše Zemana, rozhodl se oficiálně zapojit do boje o vedení ČSSD. Podporu pro funkci předsedy strany mu dnes dala domovská krajská organizace v Plzeňském kraji. Jak by se strana pod jeho taktovkou mohla změnit? Má šanci vytáhnout ji z hranice postupu do Poslanecké sněmovny mezi favority dalších voleb?

Role vůdce pro něj není nová, zatím se v ní ale příliš neukázal. Chovanec stojí v čele strany od loňského června, kdy z funkce odstoupil Bohuslav Sobotka. Šéfem se tak nestal z volby spolustraníků, ale z pozice statutárního místopředsedy. To by teď rád změnil. Stejně tak by rád změnil i zaměření sociálních demokratů.

Levice, která není úplně levice?

Vzhledem ke svým postojům a názorům se dá očekávat, že je bude chtít posunout více národněsocialistickým směrem. Chovanec opakovaně tvrdí, že se ČSSD v posledních letech odklonila od svého původního zaměření. „My jsme se vydali, ne úplně šťastně, do středu toho politického spektra. A kdokoliv se tam v minulosti vydal, tak tam prostě pohořel,“ poznamenal teď Chovanec. Úplně snadné to ale mít nebude.

Sociální demokracie je dlouhodobě rozštěpená na několik menších i větších proudů. Po volbách v roce 2013 to ukázala takzvaná lánská schůzka, které byl Chovanec přímým účastníkem.

Lánská schůzka
Část vedení se při ní snažila z pozice šéfa strany odstavit Bohuslava Sobotku, který pak o události mluvil jako o (nepodařeném) lánském puči. Chovanec byl prvním, kdo se k účasti na prozrazeném setkání se Zemanem přiznal, a také jako jediný z účastníků poté stanul po boku Sobotky a stal se jeho nejblžším spolupracovníkem a ministrem vnitra v jeho vládě. Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola jednání dlouhodobě popírali, postupně pak ve straně ustoupili do pozadí.

Právě další aktéři schůzky nedávno založili platformu Zachraňmě ČSSD, se kterou chtějí prosadit i změnu ve stanovách. Navrhují například, aby byl předseda volit přímo všemy členy strany. K Jiřímu Zimolovi, Michalu Haškovi a Zdeňku Škromachovi se přidal například také poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Pro většinu z nich platí, že jsou zastánci Zemanovského proudu v ČSSD. To mají s Chovancem společné, přímo podpořit se ho ale nerozhodli. Zimola dnes naopak oznámil, že do čela vedení chce kandidovat on sám. Bojovat tak budou vedle sebe a zajímavé tak bude pozorovat, koho z nich stávající prezident podpoří. 

Hlasy se ale Chovancovi nebude lehko získavat v kruzích, které podporovaly expremiéra Bohuslava Sobotku a jeho balancování mezi evropským a národovedeckým proudem a neztotožňují se s populismem bývalého ministra vnitra. Ty by se mohly ocitnout na straně bývalého předsedy sněmovny Jana Hamáčka. Chovanec pravděpodobně narazí také v mladší členské základně, která vychází například z Idealistů. Ti se zřejmě postaví za svého předsedu 27letého Radima Hejduka. Ten chce řešit hlavně prohlubující se rozdíly mezi Prahou, Brnem a zbytkem republiky a zaměřit se na vědu a inovaci a problém zadlužování.

Tyhle skupiny Chovanec jen tak nepřesvědčí a v případě jeho zvolení se dá čekat, že se po léta vykopávané příkopy ve straně ještě prohloubí. Před tím ostatně varoval v červnovém rozhovoru pro INFO.CZ i dlouholetý poradce ČSSD Oto Novotný, se kterým mluvil reportér Vratislav Dostál. „Podle mne Milan Chovanec představuje z pohledu hodnot a programatiky ČSSD do budoucna největší riziko, že tato strana uvízne definitivně v nacionalisticko-socialistickém paradigmatu, který ji definitivně morálně zruinuje. Je to navíc nebezpečný a polovzdělaný člověk," řekl Novotný.

Už ani migranta

Bývalý ministr vnitra dlouhodobě patří mezi nejhlasitější odpůrce migrace. V éře Sobotkovy vlády dokonce několikrát řekl, že pokud by Česko udělalo v otázce uprchlických kvót ústupky, on by na svůj post rezignoval. Razantní odmítání povinného přerozdělování má podle něj smysl i za cenu pokuty, která na základě unijní žaloby Česku reálně hrozí. „Z bezpečnostních prověrek lidí neustoupíme ani o píď. Nemůžeme si dovolit k nám zanést prvek, který by znamenal nebezpečí pro české občany. A to je věc, přes kterou nejede vlak,“ prohlásil například v rozhovoru pro deník Právo na jaře loňského roku.

S Chovancem jako oficiálním předsedou ČSSD se tak dá předpokládat, že strana bude dál zastávat protiimigrační politiku a bude tvrdě postupovat proti jakékoli jiné formě přerozdělování. Před volbami přísahal, že Česko už nepřijme jediného migranta. V případě, že v této politice ještě přitvrdí, může se tématicky více přiblížit SPD. To by voliči sociálně demokracie nejspíš příliš neuvítali. 

V první linii

Video a fotografie Milana Chovance se zbraní kolují internetem hned v několika podobách. Kvůli unijní směrnici, která vyvolala v Česku pozdvižení, se z něj stal hlasitý bojovník za právo na držení zbraní. Dokonce kvůli ní u Soudního dvora Evropské unie podal žalobu. „Takto masivní trestání slušných držitelů zbraní je pro nás nepřijatelné, protože zakazování legálně držených zbraní nemá žádnou souvislost s bojem proti terorismu. Nejde jen o nesmyslné rozhodnutí, které opět naruší důvěru lidí v EU, ale implementace směrnice navíc může negativně ohrozit vnitřní bezpečnost ČR, protože velké množství zbraní by mohlo přejít na černý trh," uvedl v srpnu k žalobě Chovanec.

To je téma, která více liberálním členům ČSSD není po chuti, znovu také ukazuje na Chovancovo odhodlání vymezovat se vůči Evropské unie, se kterým jiné proudy ve straně nesouhlasí. „Rozhodně s ním nesdílím jeho pohled na uprchlické kvóty a postoj ke zbraním. Přijde mi to jako nebezpečné nahrávání populistickým hlasům. Některé potenciální voliče, ale i členy tím rozhodně odrazuje jít k volbám. Chovancovo strhávání pozornosti na konfrontaci vůči Evropské Unii je ten nejzásadnější problém,“ říká v analýze reportérky INFO.CZ Markéty Žižkové členka ČSSD Magdalena Pospíchalová.

Pokud by se Chovanec rozhodl vůči Bruselu vymezovat ještě víc, mohl by tak stranu připravit o další voliče, hlavně ty mladší. Vyhnat by je mohl směrem k náruči hnutí ANO, od kterého se teď dá naopak očekávat o něco proevropštější směr než dosud

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud