Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD Zemana potřebuje a měla by ho před volbami podpořit, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jiří Zimola

ČSSD Zemana potřebuje a měla by ho před volbami podpořit, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jiří Zimola

Jiří Zimola sklidil na sjezdu ČSSD aplaus, jako málokdo. Snad pouze Lubomír Zaorálek byl v tomto ohledu úspěšnější. Jihočeský hejtman sice patří mezi nejhlasitější kritiky vedení strany, do přímého střetu se ale proti Sobotkově hlasovací mašinerii jít neodhodlal. Soudě podle toho, že znovuzvolený předseda ČSSD nakonec do nejužšího vedení prosadil výhradně své favority, odhadl Zimola své šance realisticky. Přesto se odpovědnosti do budoucna dle svých slov nevyhýbá. V rozhovoru pro INFO.CZ také řekl, že by ČSSD měla pečlivě zvážit účast v příští vládě. Tvrdí také, že by se sociální demokraté měli postavit za kandidaturu Miloše Zemana na Hrad.

Za svůj projev jste od delegátů sklidil hlasitý aplaus, dokonce vám bylo dovoleno, abyste překročil časový limit. Zároveň jste se opřel do stávajícího vedení strany. Uvažoval jste aspoň chvíli o tom, že byste se ucházel o post ve vedení strany?

Ne, ani na okamžik. Naopak, opakovaně jsem prohlašoval, byť mi to z mnohých stran nebylo věřeno, že veškerá má kritika je cílená na počínání strany a nikoli mými osobními ambicemi.Tak jinak: Bohuslav Sobotka dřív nebo později skončí a strana bude hledat nové lídry, nové lidi do nejužšího vedení. Třikrát jste vyhrál s ČSSD krajské volby v jižních Čechách. Uvažujete o tom tedy aspoň výhledově?

Podívejte, v sociální demokracii je v tomto okamžiku asi dvacet tisíc členů, rád jsem zaznamenal, že je mezi nimi také řada mladých, vzdělaných, jazykově vybavených lidí, a já si myslím, že i na nich je budoucnost. Záleží zkrátka na každém z nás, na našich ambicích a schopnostech oslovit delegáty se svou vizí, každý z nás může zbytek strany přesvědčit o tom, že je naše vize správná a že se chceme ujmout práce ve vedení.

Moje osobní ambice takto vysoko nesahají, už několikrát jsem říkal, že chci a mohu být sociální demokracii užitečný s hlasem poradním a že se této své roli v žádném případně nebráním, ovšem bude-li o ni někdo stát. To, že se to zatím neděje, neberu nijak úkorně, dělám svoji práci, kterou mi přisoudili voliči v jižních Čechách, a musím říct, že mne to docela naplňuje.Jak hodnotíte dosavadní průběh sjezdu? Na mysli mám především volbu předsedy a prvního místopředsedy.

Delegáti sjezdu se rozhodli ponechat důvěru tandemu Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec, nechtějí krátce před volbami přepřahat. A zároveň výsledek těchto voleb ukazuje, že delegáti chtějí, aby tento tandem dovedl stranu k volebnímu vítězství, o němž oba dva hovořili.

Budete kandidovat do Poslanecké sněmovny?

To je otázka, na kterou vám nemohu v tento moment poctivě odpovědět. A to z toho důvodu, že kandidátka ještě není hotová. Mohu ale potvrdit, že mám nominaci ze své domovské organizace a že jsem také v užším výběru za okres Jindřichův Hradec. Okresů v jižních Čechách je ale sedm a já nevím, zda budu mít nakonec důvěru všech členů, nebo zda mne třeba nebude chtít něco z centra strany vyškrtnout z kandidátky. Nevím, je to teď předčasné.

Myslím si ale také, že by žádný z hejtmanů, anebo řekněme viditelných členů sociální demokracie, neměl v nadcházejícím, doslova životním zápase, který sociální demokracie svede ve volbách, strkat hlavu do písku. Bylo by jednoduché teď říct, ať kandidují jiní, že s tím nemám nic společného, protože jsem hejtman. Cítím ale odpovědnost za celou stranu, a taky za to, že jsem v jižních Čechách poměrně známá osobnost. Budou-li mne chtít lidé volit, a tím myslím nejen lidi v ČSSD, ale voliče obecně, jsem připraven odpovědnost přijmout. Taková je demokracie.Ve svém projevu před delegáty jste několikrát zmínil Andreje Babiše a kritizoval jste vedení strany, že s ním na jednu stranu vládne, na druhou  z něj ČSSD dělá strašáka. Jaký recept byste sociální demokracii ordinoval, kdybyste měl zodpovědnost za volební výsledek? Sám jste zmínil, že ČSSD volilo přes milion a půl voličů. Jakým způsobem je má ČSSD nalákat zpět?

Tím, co jsem řekl. Je potřeba být přesvědčivý, neměnit svůj názor podle toho, jak se vyspím. Víte, lidé, se kterými já se setkávám, mi říkají, že jsme pro ně málo srozumitelní, že jsme málo čitelní. V jednu chvíli máme názory na migrační politiku jako německá kancléřka Angela Merkelová, uplyne několik týdnů a my je máme jiné. Voliči nám zkrátka nerozumí, neví, jaká je vlastně naše politika, jaké jsou naše priority. Politika jiných stran včetně Andreje Babiše je poměrně přímočará, řekl bych až jednoduše přímá, nicméně se ukazuje, že to lidem takto stačí.

Pokud ČSSD volby nevyhraje, měla by podle vás preferovat odchod do opozice, anebo se naopak pokusit být ve vládě?

Existují dvě možnosti: buď odejdete hrdě do opozice a z ní budete kritizovat počínání vlády, avšak zároveň musíte počítat s tím, že naprosto rezignujete na svůj program a neprosadíte ani kousek z toho, co byste chtěl pro lidi udělat, ani část svého programu. Anebo, protože politika je přece uměním možného, vyjednáte takový koaliční kompromis, kterým neztratíte tvář, a který vám zároveň umožní naplňovat alespoň část programu.To je holt údělem koalice. A my se musíme prostě dohodnout a hledat odpověď na otázku, co pro nás bude z dlouhodobého hlediska lepší, a také, a to je podstatné, co bude lepší pro tuto zemi.

Miloš Zeman těsně před sjezdem oznámil, že bude obhajovat svůj mandát na Hradě. Jak by se podle vás měla zachovat ČSSD?

Sociální demokracie by ho měla bezesporu zařadit mezi kandidáty, o kterých se bude rozhodovat ve vnitrostranickém referendu. Můj osobní názor je ten, že ČSSD potřebuje Miloše Zemana a že bychom ho při znalosti toho, kdo další na Hrad kandiduje, měli podpořit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744