Články odjinud

Čtvrt milionu podpisů proti Babišovi. Organizátor protestů na něj čekal s účtenkou a takto shrnul výhrady

Čtvrt milionu podpisů proti Babišovi. Organizátor protestů na něj čekal s účtenkou a takto shrnul výhrady

K zámku v Lánech, kde se premiér Andrej Babiš sešel s prezidentem Milošem Zemanem, přišlo odpoledne několik demonstrantů a před čekající novináře předstoupili zástupci protestního spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří organizovali nedávné tisícové demonstrace proti šéfovi hnutí ANO. Oznámili, že pod peticí proti Babišovi mají 258 500 podpisů a chtěli ji premiérovi předat ve formě symbolické účtenky.

Babiš odpoledne podle ČTK kolem demonstrantů neprojel a do zámku vjel jinou bránou. Před areálem na něj tou dobou čekala přibližně desítka lidí s transparenty s nápisy „V jádru je Bureš Rusem“ nebo „Hanobit hanebnost je morální povinnost“.

Přítomnosti čekajících novinářů pak využil Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Oznámil, že pod peticí „za slušného premiéra“ proti Babišovi je 258 500 podpisů.

„Je pro nás nepřijatelné, že 70 let po komunistickém puči a 29 let po po sametové revoluci je našim premiérem člověk trestně stíhaný, který má minulost agenta StB, který je v obrovském střetu zájmů, který bez důvěry parlamentu ovládá státní aparát, který křivě přísahal na své děti a kvůli kterému budeme mít vládu závislou na komunistech,“ shrnul Minář výhrady k Babišovi.

Zástupci spolku podle jeho slov opakovaně žádali premiéra o veřejné setkání. „On bohužel nikdy nenašel odvahu,“ konstatoval Minář. Spolek podle jeho slov hodlá pokračovat v protestních aktivitách namířených proti šéfovi hnutí ANO. Mají nadále mít formu petice a demonstrací.

Babiš dnes do Lán přijel, aby informoval prezidenta o tom, koho navrhují ANO a ČSSD na ministry v možné společné menšinové vládě. Po skončení schůzky ale odjel bez avizovaného brífinku, který přesunul do Průhonic. „Byli tam demonstranti, který jsou stále stejní. Nemám zapotřebí, aby na mě někdo vyřvával sprostými výrazy,“ vysvětlil později.

Sociální demokraté trvají na tom, aby mezi jmény figuroval jako kandidát na šéfa diplomacie i europoslanec Miroslav Poche, jehož jméno vyvolalo v sobotu roztržku mezi oběma potenciálními koaličními partnery. Hrad navíc v sobotu oznámil, že Pocheho prezident nikdy ministrem nejmenuje. KSČM dnes uvedla, že vládu, kde bude Poche ministrem, nepodpoří.

 

Články odjinud