Čuba se vzdá platu a náhrad, práci senátora chce dál dělat ze Zlína | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čuba se vzdá platu a náhrad, práci senátora chce dál dělat ze Zlína

Čuba se vzdá platu a náhrad, práci senátora chce dál dělat ze Zlína

Zlínský senátor František Čuba (SPO) se vzdá svého platu a náhrad, politickou funkci si ale ponechá. Reaguje tak na kritiku kvůli své 9měsíční absenci. Dopis s řešením dnes předsedovi Senátu Milanu Štěchovi předal Čubův stranický šéf Jan Veleba. 

Veleba už Čubovo řešení dříve označil za „chlapské a čestné". Čuba byl do Senátu zvolen před třemi lety, porazil místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Při schůzích Senátu vystoupil jen k několika mezinárodním smlouvám.

Senát podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nemůže senátorovi Františku Čubovi (SPO) zastavit výplatu, i když o to senátor kvůli své dlouhodobé absenci ze zdravotních důvodů sám požádal. Právně to není možné, řekl dnes Štěch novinářům po schůzce s Čubovým stranickým předsedou Janem Velebou, který mu předal dopis se senátorovým požadavkem.

Jednaosmdesátiletý Čuba by podle Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely. Vhodnější by ovšem bylo, aby se vzdal mandátu, nebo nastoupil na nemocenskou, neboť není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně. „Měli by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky,“ prohlásil.

Čuba chce podle Veleby vykonávat práci senátora ze svého zlínského obvodu a do Senátu přijet, až mu to zdraví dovolí. Štěch tuto variantu ale zpochybnil. „Není mi známo, že by nějakou práci odváděl. Je to celé trapné. Měli by se zamyslet, jaké divadlo kolem toho hrajou,“ poznamenal.

Někdejší předseda JZD Slušovice v Senátu chyběl více než devět měsíců. Naposledy se jednání horní komory účastnil loni 24. srpna. Pak podstoupil operace očí a trávicího traktu. Terčem kritiky se stala nejen Čubova dlouhodobá absence, ale i to, že po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad zhruba 122 000 korun měsíčně a nevzal si neschopenku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.