Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čuba už v Senátu nebyl rok a půl. „Mám obavy, jestli je ještě schopen komunikovat,“ říká Štěch

Čuba už v Senátu nebyl rok a půl. „Mám obavy, jestli je ještě schopen komunikovat,“ říká Štěch

Po zlínském senátorovi Františku Čubovi se doslova slehla zem. Na zasedání Senátu se neobjevil už rok a půl a neodpovídá ani na dopisy předsedy Milana Štěcha. Nic neví také Čubovo nejbližší okolí. Štěch se obává, že dlouhodobě absentující senátor, který ale nechce rezignovat, je možná už v tak špatném zdravotním stavu, že nedokáže komunikovat. Svůj senátorský plat ale už více než půl roku poukazuje do Studijního fondu Iva Valenty, vlastníka dezinformačního serveru Parlamentní listy.

Čuba se v Senátu objevil naposledy 24. srpna 2016, tedy asi před rokem a půl. Poté prodělal operaci trávicího traktu a od té doby se zlínský senátor, který kandidoval za Stranu práv občanů (SPO), na zasedání neukázal. Přesto dál pobíral plný plat. Štěch ho jako předseda Senátu kvůli dlouhodobé absenci vyzval k rezignaci. Čuba ale nereaguje. „Ne, bohužel. Dopis jsem poslal, ale odpověď jsem nedostal. Nemám vůbec žádnou reakci, ani z okolí pana Čuby,“ uvádí pro web iROZHLAS.cz předseda dolní komory Milan Štěch. „Mám obavy, jestli vůbec ještě je schopen komunikovat, protože slušnost je odepsat,“ dodává Štěch.

Po dlouhodobých výtkách, že pobírá 122 tisíc korun měsíčně za práci, do které nechodí, se rozhodl bývalý předseda JZD Slušovice loni v červnu vzdát svého platu ve prospěch charity. Funkci si chtěl ale nadále ponechat. Toto řešení předal k rukám Štěcha Čubův stranický šéf Jan Veleba, který před pár dny odešel z natáčení DVTV, když měl vysvětlit původ peněz, které strana věnovala na kampaň Miloše Zemana. Veleba označil krok svého spolustraníka za „chlapský a čestný“. Pravým důvodem jeho souhlasu ale může být ve skutečnosti obava, že bez Čuby by zanikl Velebův senátorský klub, který má nyní pět členů, což je minimální počet pro vznik klubu.

Kontroverze budila také Čubova volba nadace, které chce přispívat. Nejdříve se dle svého asistenta Milana Frnky chtěl platu a náhrad vzdát úplně. To ale zákon neumožňuje. Statisíce korun, které si ročně vydělá, se proto rozhodl poukazovat do Studijního fondu senátora Ivo Valenty.

Valenta je prostřednictvím společnosti Our Media vlastníkem zpravodajského serveru Parlamentní listy a drží také podíl ve firmě Easy Communication, do jejíhož portfolia spadá i portál První Zprávy. Oba weby think-tank Evropské hodnoty označuje za manipulativní a dezinformační.

Do Studijního fondu posílá Valenta také svůj senátorský plat. Nadace má pomáhat studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol s trvalým bydlištěm na Slovácku a ve Zlínském kraji financovat studijní pobyty v zahraničí. Jak je zřejmé i přímo z Valentových stránek, Čuba, kterého v roce 2013 Miloš Zeman ocenil medailí za zásluhy, do fondu skutečně od léta peníze posílá. K nahlédnutí ale není na webu žádné transparentní konto ani sdělení, jaký příspěvek konkrétní studenti dostali.

Čubův stranický šéf Veleba už dříve uvedl, že absentující senátor bude svůj mandát vykonávat ze Zlína a do Senátu přijede, až mu to zdraví dovolí. Od tohoto prohlášení ale uplynul už více než půlrok a zlínský senátor, který při volbách v roce 2014 porazil obhajující Alenu Gajdůškovou, se zatím na Malé Straně neukázal. Do konce mandátu mu zbývají necelé tři roky.

Štěch ho proto po novém roce Čubu dopisem opět vyzval k rezignaci. Odpověď ze Zlína ale nepřišla. O dopise dle iRozhlasu nevěděl ani Čubův asistent Frnka, který dle svých slov delší dobu nebyl v kanceláři. Potvrdil ale, že Čuba údajně dochází každý den do regionální kanceláře ve Zlíně, kde sbírá podněty občanů. „Slušovický zázrak", jak ho ve svém dokumentu pojmenoval další Zemanem vyznamenaný Čech Robert Sedláček, ale za občany už 17 měsíců bojovat do Senátu nejezdí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1