Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Cynismus, který nemá obdoby.“ Političky cupují Bělobrádkovu radu strádajícím matkám samoživitelkám

„Cynismus, který nemá obdoby.“ Političky cupují Bělobrádkovu radu strádajícím matkám samoživitelkám

Leckteré názory Jiřího Čunka jsou považovány za svérázný typ lidoveckého smýšlení i uvnitř KDU-ČSL. S blížícím se sjezdem ale nyní se svou troškou do debaty o povaze sociálních dávek přispěl také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. V rozsáhlém rozhovoru pro The Student Times ve spolupráci s E15.cz se nechal mimo jiné slyšet, že rozpad rodin souvisí z velké části i s tím, že je v České republice poměrně robustní sociální systém. Na námitku, že matky samoživitelky patří mezi skupiny, jež jsou nejvíce ohroženy chudobou, Bělobrádek opáčil, že si musí najít jiného muže. Výroky se staly předmětem bouřlivých debat na sociálních sítích, do Bělobrádka se opřela také poslankyně KSČM Soňa Marková nebo ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Předseda lidovců se mezitím snaží svůj výrok mírnit, prý šlo o nadsázku. 

„Už jsme si zvykli na asociálnost a hrabivost lidovců, jak v souvislosti se sociálními opatřeními ve prospěch nejzranitelnějších skupin občanů, tak při jejich vášnivé obhajobě mnohamiliardových církevních restitucí. Nicméně cynismus zmiňovaných výroků na adresu matek samoživitelek nemá obdoby,“ tvrdí rezolutně poslankyně a stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková z KSČM. Kateřina Valachová pak pro server Novinky.cz uvedla, že jde o skandální výrok. Dle svých slov nevěří, že to Bělobrádek takto formuloval. „Nedokážu si představit, že by se dopustil tohoto výroku,“ dodala.

Podle Markové to jsou právě matky samoživitelky, které se mnohdy marně domáhají výživného na své děti, a jsou tudíž nejvíce ohroženy chudobou. „Jim nejvíce chybí dostupné kvalitní jesle, školky, nemají často ani na obědy ve školní jídelně a o možnosti poslat své potomky na školu v přírodě nebo výlet ani nemluvě. Především ony narážejí na nechuť zaměstnavatelů poskytovat částečné a sdílené úvazky, práci z domova, popřípadě další opatření, která by pomohla ke sladění rodinného a pracovního života,“ připomíná poslankyně KSČM.

„Lidovci si zřejmě nevšimli, že feudalismus, kdy byly ženy zcela odkázány na vůli mužů, dávno skončil. Je jim zřejmě trnem v oku fakt, že současné ženy jsou rovnoprávné a rozhodují si o sobě a svém životě. Pohrdání ženskými právy a asociálnost jsou pro KDU-ČSL typické,“ zdůraznila Marková. Podle Bělobrádka zálohované výživné znamená, že stát přiznává neschopnost vybrat peníze od otců, tedy od těch, kteří mají platit matkám na dítě.

„Pro nás je však stále principiálně důležité dítě a není možné, aby zde byly děti bez prostředků kvůli tomu, že stát není schopen z jejich rodičů vymoct peníze, které mají dát. Na druhou stranu je evidentní, že se tento nástroj nesmí stát něčím, co bude motivovat lidi, aby se rozcházeli,“ uvedl Bělobrádek pro The Student Times. Podobně jako Bělobrádek hovořil minulý týden v rozhovoru pro INFO.CZ také jeho stranický kolega a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Předseda lidovců nicméně v rozhovoru zdůrazňuje, že s některými jeho výroky zásadně nesouhlasí. Zároveň to podle něj neznamená, že by se mělo uvažovat o vyloučení Čunka ze strany. „Nejde tu, prosím, pouze o obsah, ale i o formu. S jeho formou také nesouhlasím. Vím, že každý máme nějaký styl a nějaký způsob mluvy. Z tohoto hlediska on cílí na nějaký typ voličů a jim takováto řešení připadají srozumitelná, to je logické,“ vysvětluje předseda lidovců. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744