Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dalo se krádeži dat na ministerstvu zahraničí zabránit? I Google má lepší zabezpečení emailu

Hackeři nepozorovaně celý loňský rok kradli ministerstvu zahraničí citlivé dokumenty. Lubomír Zaorálek ujišťuje, že neunikly žádné tajné informace. Jak mohl ale bez povšimnutí kybernetický útok trvat celý rok? A neudělalo ministerstvo chybu kvůli nízké úrovni zabezpečení svých účtů?

Hackeři se údajně dostali k přihlašovacím údajům adminského účtu. Po přihlášení pak jako správci mohli už libovolně vstupovat do emailových schránek všech zaměstnanců. Sledovali prý poštu na 168 adresách, nejvíce je zajímala schránka ministra Zaorálka, pošta tehdejších náměstků Petra Druláka, Jakuba Kulhánka, politického ředitele Ivo Šrámka a interní poštovní ústředna ComCen, která funguje jako jakési překladiště e-mailů.

Lubomír Zaorálek dnes opakovaně ujistil veřejnost, že hackeři nemohli z dokumentů zjistit žádné utajované skutečnosti, ty se prý v tomto systému pošty neposílají, protože nenaplňuje kritéria takzvaného systému KII – Kritické informační infrastruktury. Data ale mohla obsahovat citlivé údaje, dle informací Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NCKB) unikly například mailinglisty nebo zápisy z jednání. Díky sledování těchto dokumentů získali také hackeři představu například o schvalovacích procesech na ministerstvu.

Útočníci mohli také kdykoli využít napadených emailů, vydávat se věrohodně za jejich majitele a od kontaktů v poště nenápadně vylákávat důležité informace. Mohli také pod oficiální hlavičkou ministerstva rozesílat škodlivý malware, který mohl hackerům zpřístupnit další uživatelské účty.

„Nejsmutnější je však na celé věci skutečnost, že běžný e-mail od Googlu, Applu nebo třeba Microsoftu je mnohem lépe zabezpečený než e-mail jednoho z nejdůležitějších úřadů v zemi. Nabízí totiž volitelně dvoufaktorové přihlašování, kdy ke vstupu na účet potřebujete ještě další ověření třeba pomocí mobilní aplikace, anebo kódu, který dorazí v SMS,“ komentuje redaktor webu Živě.cz Jakub Čížek.

Podle dosavadních zjištění šlo zřejmě o kybernetický útok, který sponzoroval cizí stát. Hackeři se totiž k poštovním schránkám připojovali z IP adresy 78.46.236.7, na které funguje ruské webové fórum, případně z adres, které jsou evidované jako uzly anonymní sítě Tor, skrze které pravděpodobně loni útočili Rusové na e-maily představitelů americké Demokratické strany. Konkrétní důkaz o národnosti hackerů ale zatím chybí.

Celý komentář Jakuba Čížka si můžete přečíst na webu Živě.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744