Další den ve stínu Čapího hnízda. Babiše čeká grilování ve výboru a jednání o důvěře vládě | info.cz

Články odjinud

Další den ve stínu Čapího hnízda. Babiše čeká grilování ve výboru a jednání o důvěře vládě

Sněmovní mandátový a imunitní výbor by dnes mohl doporučit plénu, zda má vydat premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Doporučení výboru by mohlo být známo těsně před pokračováním sněmovního projednávání žádosti Babišovy menšinové jednobarevné vlády o vyslovení důvěry.

Před výbor hned ráno předstoupí Babiš i Faltýnek, kteří členy seznámí se svým pohledem na případ evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Policie obvinila oba poslance už před volbami pro podezření z dotačního podvodu, Babiše i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Babiš i Faltýnek podezření odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Babiš také zpochybňuje zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), která je nově součástí vyšetřovacího spisu. Obšírněji by se k ní měl veřejně vyjádřit před dnešním slyšením ve výboru.

Na žádost poslanců SPD Tomia Okamury a ANO výbor pozval na slyšení také bývalého detektiva někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Poukazují na jeho informace o vztahu vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila s kontroverzními lidmi. Ministr vnitra Lubomír Metnar ale nezbavil Komárka mlčenlivosti. Komárek byl loni v prosinci nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací. Jiní členové výboru vnímají iniciativu SPD a ANO jako snahu Nevtípila dehonestovat.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát, a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud