Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další den ve stínu Čapího hnízda. Výbor bude jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Další den ve stínu Čapího hnízda. Výbor bude jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude dnes pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zatím není jasné, zda členové výboru už na této schůzi doporučí plénu, zda mají oba poslance ke stíhání vydat. Oba poslanci podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání. 

Babiš s Faltýnkem měli ve výboru původně přiblížit svůj pohled na případ, v němž je policie už před volbami obvinila pro podezření z dotačního podvodu a Babiše i z poškozování zájmů Evropské unie. Oba ale minulý týden požádali o odklad slyšení. Chtějí se totiž seznámit se zprávou, kterou českým úřadům v této záležitosti nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a který je součástí vyšetřovacího spisu. Babišovi a Faltýnkovi právníci mají do dokumentu nahlédnout během dneška.

Mandátový a imunitní výbor tak bude muset rozhodnout, jestli Babišovi a Faltýnkovi poskytne pro slyšení jiný termín. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že jejich požadavek určité opodstatnění má, když se navíc chtějí se zprávou OLAF seznámit i někteří členové výboru, až bude k dispozici její úřední český překlad z angličtiny. Jak ale řekl pro ČTK, odklad by neměl být velký.

Na druhou stranu Grospič poukázal také na to, že Babiš s Faltýnkem nemusí právo na výpověď před výborem využít. Výbor tedy může dát doporučení plénu i bez jejich slyšení. Zpravodajka Kateřina Valachová (ČSSD) už v pátek uvedla, že návrh usnesení má přichystaný.

Podobně jako v minulém volebním období před výborem vystoupí vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Grospič uvedl, že účast potvrdili.

Gazdík bude hlasovat pro vydání

Někteří členové výboru možnost nahlédnout do zprávy OLAF využili už v pátek. Zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie. Grospič viděl zprávu včera a potvrdil, že je v souladu se žádostí i s vyšetřovacím spisem. Podrobnosti neuvedl. „Jsme vázáni mlčenlivostí, nechtěl bych to komentovat,“ řekl.

Se zprávou se včera seznámil také místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN), který už má o hlasování jasno. „Po přečtení zprávy OLAF můžu říct, že zcela jednoznačně budu hlasovat pro vydání pánů Babiše a Faltýnka,“ uvedl na twitteru.

Hospodářské noviny včera uvedly, že podle zprávy OLAF obsahovala žádost o dotaci nepravdivé informace a anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v rozporu se zásadou transparentnosti.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Sněmovna oba poslance v minulém funkčním období ke stíhání vydala. Nyní posuzuje novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1