Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Ovčáčkův přešlap. Zesnulému Brabcovi vyjádřil úctu sdílením obrázku, na kterém objímá prezidenta Zemana

Další Ovčáčkův přešlap. Zesnulému Brabcovi vyjádřil úctu sdílením obrázku, na kterém objímá prezidenta Zemana

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pozoruhodně složil hold herci Vladimíru Brabcovi. Na sociální síti Facebook sdílel obrázek umělce TMBK, který si absurdními a černohumornými vtípky často střílí z aktuálního dění. K fotce přitom přidal rezervovaný text. Opět tím zmátl řadu uživatelů, kteří si nebyli jistí, jestli příspěvek sdílel skutečný, nebo „fake“ Jiří Ovčáček.

Koláž, kterou Ovčáček sdílel, znázorňuje mluvčího, jak objímá prezidenta Miloše Zemana. „Vtípek“ je ve shodě příjmení prezidenta s nejslavnější rolí Vladímíra Brabce, majora Zemana.

Lidé si chvíli nebyli jistí, jestli tento příspěvek sdílel skutečně Jiří Ovčáček.

Ovčáček se na sociální síti podobně zachoval už několikrát. Mezi uživateli Facebooku tak už zlidověla teze, že si nikdy nejsou jisti, jestli za příspěvky skutečně stojí on, nebo autor stejnojmenného satirického profilu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1