Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další povolební rezignace předsednictva. Z čela Svobodných odchází Petr Mach s kolegy

Další povolební rezignace předsednictva. Z čela Svobodných odchází Petr Mach s kolegy

Další stranické vedení rezignuje v důsledku špatných volebních výsledků na své funkce – tentokrát se jedná o členy Republikového předsednictva Strany svobodných občanů Petra Macha, Josefa Kálese, Jiřího Kubíčka, Terézii Mlýnkovou Iškovou a Radima Smetku. Strana plánuje zvolení nového předsedy na 18. listopadu, což je zároveň datum, kdy by měli rezignující členové svá místa v předsednictvu opustit. České novináře o tom informoval tiskový servis Strany svobodných občanů.

„Strana svobodných občanů děkuje voličům za hlasy a lituje, že hlasů nebylo tolik, aby myšlenky, které Svobodní prosazují, měly zastoupení v Poslanecké sněmovně. Členové vedení strany děkují všem kandidátům, členům, příznivcům, dárcům a podporovatelům, kteří se zapojili do volební kampaně,“ vzkazuje zastoupení strany českým občanům.

Volební výsledek je pro Svobodné jednoznačným neúspěchem, ze kterého strana musí vyvodit důsledky a ponaučení. Dosavadní předseda strany Petr Mach zvažuje, že už o místo předsedy usilovat nebude. „Ale ať už se rozhodnu jakkoli, leží mi budoucnost Svobodných na srdci a chci být politicky aktivním členem strany i nadále,“ říká Mach.

Tzv. Svobodní získali ve volbách 1,56 % a umístili se tak na 10. místě, hluboko pod TOP09, která byla poslední stranou, jež získala poslanecké mandáty ve Sněmovně. V předvolebních průzkumech se preference strany pohybovaly kolem dvou procent, její volební potenciál znalci odhadovali na 4 procenta.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1