Další směr jednání o vládě? Zeman dnes „rozdá karty“, Babiš za ním pojede do Lán | info.cz

Články odjinud

Další směr jednání o vládě? Zeman dnes „rozdá karty“, Babiš za ním pojede do Lán

Pět dní po krachu vyjednávání hnutí ANO a ČSSD o vzniku koaliční vlády dnes prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) projednají další postup. Babiš, kterého Zeman pověřil vyjednáváním o vládě, nebude večer na zámku v Lánech prezidentovi nabízet možnosti řešení. V pondělí novinářům řekl, že si hodlá vyslechnout názor a doporučení hlavy státu.

Rozhovory ANO a ČSSD zkrachovaly minulý týden na tom, že ANO nechtělo ustoupit od nominace svého předsedy Babiše do funkce premiéra. Odmítlo současně ČSSD přenechat ministerstvo vnitra, což podle socialistů mělo být zárukou nezávislého vyšetření případu Čapího hnízda, ve kterém se podle policie stal dotační podvod. ANO na Babišovi jako premiérovi trvá, dnes by další postup měl projednat poslanecký klub hnutí.

Zeman pověřil Babiše sestavením kabinetu po loňských říjnových volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru Sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi dal čas do léta.

Zeman dlouhodobě odmítá předčasné volby, pro řadu sněmovních stran by se ale mohlo jednat o přijatelnější variantu, než kdyby se hlava státu podobně jako v roce 2013 rozhodla jmenovat úřednický kabinet. Babiš řekl, že bude akceptovat, pokud Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z ANO, dodal ale, že takový vývoj neočekává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud