Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Další Zemanova trapná šaškárna.“ Opoziční politici cupují přestřelku na Hradě

„Další Zemanova trapná šaškárna.“ Opoziční politici cupují přestřelku na Hradě

Průběh dnešní schůzky Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), při které si oba politici na Pražském hradě ostře vyměnili názory před novináři, je podle ODS pokračováním politického dna. Předseda strany Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že lidem musí být smutno. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil hovoří o ostudě.

„Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu,“ uvedl Fiala.

Návrat k odpovědné politice podle Fialy započnou předčasné volby, které si strana přeje. „Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost,“ napsal později na twitteru. V přímém přenosu podle něj byla vidět slabost a arogance. „Musíme pociťovat stud všichni,“ dodal.

Pospíšil uvedl, že událost na Hradě byla neuvěřitelně ostudná. „Miloš Zeman nám opět ukázal, že mu jde jenom o sebe a své zájmy,“ konstatoval na twitteru. „Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou,“ napsal na facebooku bývalý Sobotkův ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Zeman nechal na Pražském hradě přichystat sál, jako by měl přijmout Sobotkovu demisi. Premiérův tým přitom ráno v médiích avizoval, že na Hradě má proběhnout pouze diskuse a k podání demise dojde později v květnu. Zeman vyzval Sobotku, ať se vyjádří, následně pronesl bilanční řeč, jako kdyby demisi převzal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1