Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daně podle Babiše: Do 113 tisíc měsíčně je chce snižovat. Uvažuje také o nižším sociálním pojištění

Daně podle Babiše: Do 113 tisíc měsíčně je chce snižovat. Uvažuje také o nižším sociálním pojištění

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš chce po volbách snížit daně z příjmu všem lidem, kteří vydělávají do 113 tisíc korun hrubého měsíčně. Daně u lidí s vyšším platem hodlá ponechat stejné jako dosud. Zároveň zvažuje, že by živnostníkům a firmám snížil odvody na sociální pojištění. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Právo.

„Potřebuje dlouhodobě předvídatelné stabilní daňové prostředí. Není důvod navyšovat daně, naším cílem je naopak daně snižovat. Představujeme si dvě sazby, tak jak je to dneska. U zaměstnanců s vyššími příjmy chceme daně stabilizovat, u lidí s nízkými a středními příjmy je chceme naopak snižovat,“ řekl Právu Babiš. 

Své plány představil jenom několik dní poté, co šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že hodlá po případném úspěchu ve volbách prosazovat výrazně vyšší zdanění příjmů lidí, kteří vydělávají 50 tisíc korun hrubého měsíčně a více. Ostatní zaměstnanci by podle něj naopak měli platit o něco nižší daně. Návrh sklidil převážně kritiku a vyvolal debatu o tom, proč jsou v Česku tak nízké mzdy. 

Babiš si myslí, že plán sociální demokracie zvyšuje napětí ve společnosti. „Vypadá to, že sociální demokracie úspěšným lidem vyhlásila třídní boj, což mě nepřekvapuje, když chce ve vládě sedět s komunisty,“ řekl Právu.

Vyšší daně by podle něj znamenaly nižší spotřebu, což prý Česko nepotřebuje. “Navíc tím jen ze země vyštveme úspěšné lidi, což v době, kdy nám lékaři a další profesionálové odcházejí do zahraničí,” řekl Babiš.  

Dodal, že uvažuje o nižších odvodech na sociální pojištění pro živnostníky a firmy. Věří, že by se to odrazilo na mzdách zaměstnanců. Klesnout by podle ministra financí mohly i některé sazby daně z přidané hodnoty. 

Babiš dnes na sjezdu svého hnutí ANO obhajuje předsednickou funkci. 


  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1