Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daně, školství, důchody... ČSSD a ANO mají stále rozpory, Hamáček vidí vůli hledat shodu

Daně, školství, důchody... ČSSD a ANO mají stále rozpory, Hamáček vidí vůli hledat shodu

Představitelé ANO a ČSSD jednali ve sněmovně o daních a financích. Podle šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka trvají rozdíly, ale na obou stranách existuje vůle hledat shodu. Personální otázky se zatím neřeší, účastníci expertních jednání nemusejí být nutně ministry, řekl novinářům Hamáček. Zástupci expertních týmů ČSSD se sejdou v pátek v Lidovém domě, kde shrnou sporné body, jednání se pak posunou na politickou úroveň, dodal.

Hamáček novinářům řekl, že u některých oblastí byla shoda nalezena relativně rychle. Konkrétní posuny, které přinesly rozhovory o daních a financích nechtěl šéf ČSSD komentovat, připustil však, že v této oblasti panují mezi oběma subjekty vyjednávajícími o vládě největší rozdíly. "Dohodli jsme se, že nebudeme ty posuny konkrétně komentovat, ale platí, že je velká vůle hledat shody," řekl.

Obecná shoda panuje mezi ANO a ČSSD v oblasti zdravotnictví, uvedl po jednání příslušného expertního týmu ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). "Kdybychom šli do většího detailu, tak bude diskuse o podobě jednotlivých zákonů. V tom rámci, co by se mělo udělat s Českem ve zdravotnictví, shoda víceméně panuje," řekl novinářům. V expertní debatě podle něj nepřišla řeč na personální změny ve zdravotnictví, ČSSD přitom v minulosti kritizovala zejména odvolání ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka, který byl dříve i ministrem zdravotnictví za sociální demokraty.

Sociální demokraté mají na pátek naplánovanou schůzku, kde by měl Hamáček dostat výstupy od všech expertních týmů. "Všechny ty sporné body potom přeneseme na politickou úroveň a budeme o tom jednat s vedením ANO," uvedl. Rozpory jsou podle něj i v oblasti důchodů, diskutuje se nadále i o školství.

Nominace do vyjednávacích týmů nejsou podle Hamáčka politické, nelze z nich podle něj vyvozovat personálie. "My jsme hledali mezi sociálními demokraty odborníky, jsou to odborné nominace. Cílem členů týmů je, aby zpracovali odborná stanoviska, na základě kterých budou vedena politická jednání na úrovni vedení obou stran," uvedl.

ANO a ČSSD vyjednávají o menšinovém kabinetu, důvěru ve Sněmovně by pak měli projektu pomoci získat poslanci komunistů. Pokud vyjednávací týmy ANO a ČSSD naleznou shodu, koaliční spolupráci ještě bude muset schválit sjezd ČSSD a následně nejspíš i vnitrostranické referendum.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1