Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daně, školství, důchody... ČSSD a ANO mají stále rozpory, Hamáček vidí vůli hledat shodu

Daně, školství, důchody... ČSSD a ANO mají stále rozpory, Hamáček vidí vůli hledat shodu

Představitelé ANO a ČSSD jednali ve sněmovně o daních a financích. Podle šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka trvají rozdíly, ale na obou stranách existuje vůle hledat shodu. Personální otázky se zatím neřeší, účastníci expertních jednání nemusejí být nutně ministry, řekl novinářům Hamáček. Zástupci expertních týmů ČSSD se sejdou v pátek v Lidovém domě, kde shrnou sporné body, jednání se pak posunou na politickou úroveň, dodal.

Hamáček novinářům řekl, že u některých oblastí byla shoda nalezena relativně rychle. Konkrétní posuny, které přinesly rozhovory o daních a financích nechtěl šéf ČSSD komentovat, připustil však, že v této oblasti panují mezi oběma subjekty vyjednávajícími o vládě největší rozdíly. "Dohodli jsme se, že nebudeme ty posuny konkrétně komentovat, ale platí, že je velká vůle hledat shody," řekl.

Obecná shoda panuje mezi ANO a ČSSD v oblasti zdravotnictví, uvedl po jednání příslušného expertního týmu ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). "Kdybychom šli do většího detailu, tak bude diskuse o podobě jednotlivých zákonů. V tom rámci, co by se mělo udělat s Českem ve zdravotnictví, shoda víceméně panuje," řekl novinářům. V expertní debatě podle něj nepřišla řeč na personální změny ve zdravotnictví, ČSSD přitom v minulosti kritizovala zejména odvolání ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka, který byl dříve i ministrem zdravotnictví za sociální demokraty.

Sociální demokraté mají na pátek naplánovanou schůzku, kde by měl Hamáček dostat výstupy od všech expertních týmů. "Všechny ty sporné body potom přeneseme na politickou úroveň a budeme o tom jednat s vedením ANO," uvedl. Rozpory jsou podle něj i v oblasti důchodů, diskutuje se nadále i o školství.

Nominace do vyjednávacích týmů nejsou podle Hamáčka politické, nelze z nich podle něj vyvozovat personálie. "My jsme hledali mezi sociálními demokraty odborníky, jsou to odborné nominace. Cílem členů týmů je, aby zpracovali odborná stanoviska, na základě kterých budou vedena politická jednání na úrovni vedení obou stran," uvedl.

ANO a ČSSD vyjednávají o menšinovém kabinetu, důvěru ve Sněmovně by pak měli projektu pomoci získat poslanci komunistů. Pokud vyjednávací týmy ANO a ČSSD naleznou shodu, koaliční spolupráci ještě bude muset schválit sjezd ČSSD a následně nejspíš i vnitrostranické referendum.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867