Lidl kupon na falešnou slevu se šíří internetem. Jak nenaletět? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Dáreková kartá nyní!“ Podvodníci se vydávají za Lidl a lákají na slevy. Jak nenaletět?

„Dáreková kartá nyní!“ Podvodníci se vydávají za Lidl a lákají na slevy. Jak nenaletět?

Podvodníci na internetu políčili na zákazníky obchodního řetězce Lidl. Za vyplnění dotazníku slibují kupony v hodnotě 1500 korun a tváří se při tom, jako že se jedná o oficiální akci firmy. Ta se od podvodných praktik distancovala a podává trestní oznámení.

Pro výhru stačí vyplnit krátký dotazník, sdílet na síti a zadat osobní údaje – tak podvodníci lákají důvěřivce, kterým slibují kupony v hodnotě až 1500 korun. Lidé dávají svoji identitu všanc a můžou se následně stát terčem drahých SMS nebo virů.

Přitom indicií, že něco nehraje, je celá řada. Jak uvádí server Aktuálně.cz, který na podvodné praktiky upozornil, lidem se zobrazují kostrbatě znějící zprávy jako „Jessica z Prague právě obdržela kupon“, které mají umocnit pocit, že se skutečně jedná o oficiální reklamní akci Lidlu. Další varianta kuponu zase lidi láká na spojení „Dáreková kartá nyní“.

Pofidérní je i doména, která místo oficiální adresy www.lidl.cz používá „varianty typu www.lidl-cz.win“. Server dodává, že to zdaleka není poprvé – podobné taktiky podle něj použili podvodníci i u dalších řetězců jako Penny, Albert nebo Tesco.

Lidl se od podvodu na oficiálním facebookovém profilu distancoval a varoval zákazníky před klikáním na podezřelé stránky. „Podáváme na neznámého pachatele trestní oznámení. Určitě je tedy otázkou času, kdy na podvodníky přijdeme,“ uvádí řetězec v reakci na jednoho z uživatelů.

Pro podobné případy jako vždy platí: bombasticky vypadající slevové akce si vždy ověřovat na oficiálních stránkách, být ostražitý při zadávání čísla platební karty a poskytovat ho jen v odůvodněných případech a koukat na úroveň češtiny. Pokud se v textu objevují chyby a „nečeské“ obraty nebo má stránka podezřelou doménu, je nejvyšší čas ji opustit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.