Články odjinud

„Dáreková kartá nyní!“ Podvodníci se vydávají za Lidl a lákají na slevy. Jak nenaletět?

„Dáreková kartá nyní!“ Podvodníci se vydávají za Lidl a lákají na slevy. Jak nenaletět?

Podvodníci na internetu políčili na zákazníky obchodního řetězce Lidl. Za vyplnění dotazníku slibují kupony v hodnotě 1500 korun a tváří se při tom, jako že se jedná o oficiální akci firmy. Ta se od podvodných praktik distancovala a podává trestní oznámení.

Pro výhru stačí vyplnit krátký dotazník, sdílet na síti a zadat osobní údaje – tak podvodníci lákají důvěřivce, kterým slibují kupony v hodnotě až 1500 korun. Lidé dávají svoji identitu všanc a můžou se následně stát terčem drahých SMS nebo virů.

Přitom indicií, že něco nehraje, je celá řada. Jak uvádí server Aktuálně.cz, který na podvodné praktiky upozornil, lidem se zobrazují kostrbatě znějící zprávy jako „Jessica z Prague právě obdržela kupon“, které mají umocnit pocit, že se skutečně jedná o oficiální reklamní akci Lidlu. Další varianta kuponu zase lidi láká na spojení „Dáreková kartá nyní“.

Pofidérní je i doména, která místo oficiální adresy www.lidl.cz používá „varianty typu www.lidl-cz.win“. Server dodává, že to zdaleka není poprvé – podobné taktiky podle něj použili podvodníci i u dalších řetězců jako Penny, Albert nebo Tesco.

Lidl se od podvodu na oficiálním facebookovém profilu distancoval a varoval zákazníky před klikáním na podezřelé stránky. „Podáváme na neznámého pachatele trestní oznámení. Určitě je tedy otázkou času, kdy na podvodníky přijdeme,“ uvádí řetězec v reakci na jednoho z uživatelů.

Pro podobné případy jako vždy platí: bombasticky vypadající slevové akce si vždy ověřovat na oficiálních stránkách, být ostražitý při zadávání čísla platební karty a poskytovat ho jen v odůvodněných případech a koukat na úroveň češtiny. Pokud se v textu objevují chyby a „nečeské“ obraty nebo má stránka podezřelou doménu, je nejvyšší čas ji opustit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud