Články odjinud

Data ČSÚ a Finanční správy o růstu tržeb hotelů a restaurací se nedají srovnávat, tvrdí Babišův rezort

Data ČSÚ a Finanční správy o růstu tržeb hotelů a restaurací se nedají srovnávat, tvrdí Babišův rezort

Údaje o nárůstu a výši tržeb restaurací a hotelů, které zveřejňuje Finanční správa a Český statistický úřad, nelze porovnávat. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který dnes projednala vláda. O vysvětlení rozdílů 13. února požádal premiér Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo financí v polovině ledna uvedlo, že podle výpočtů Finanční správy evidované tržby za prosinec dosáhly zhruba 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard korun. Tržby tak podle výpočtů správy stouply o 100 procent. Výpočet správa provedla na vzorku údajů čtyř procent daňových poplatníků.

Český statistický úřad pak publikoval údaje o tržbách v ubytování, stravování a pohostinství za prosinec 2016, a to 8. února. V běžných cenách meziročně vzrostly o 15,7 procenta, ve stálých cenách o 7,6 procenta. V samotném pohostinství a stravování se tržby v běžných cenách zvýšily o 18,3 procenta, ve stálých cenách o 8,2 procenta. ČSÚ následně 9. února v tiskové zprávě uvedl, že ze statistik úřadu nelze určit vliv zavedení EET.

Srovnávání výstupů Finanční správy s daty o vývoji měsíčních tržeb ČSÚ je podle vládního materiálu velmi obtížné, neboť oba postupy se metodicky liší. Rozdíly vyplývají z vymezení celkového souboru podniků zahrnutých do výpočtu nebo i z obsahového vymezení ukazatelů. „V datech ČSÚ jsou také zahrnuty výrobky a služby, které EET nepodléhají. V datech Finanční správy získaných z EET naopak nejsou zahrnuty bezhotovostní převody. Z výše uvedených důvodů stojí publikovaná data ČSÚ a FS ČR vedle sebe, a nelze je tedy vzájemně porovnávat,“ uvádí materiál.

Většina obchodníků je na EET připravena

Finanční správa dnes zároveň uvedla, že většina podnikatelů je na druhou vlnu elektronické evidence tržeb připravena. Autentizační údaje si z odhadovaných 250 tisíc podnikatelů zatím vyzvedlo 110 tisíc z nich. Ne všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu ale evidenci budou muset podléhat či ji od 1. března vykazovat.

Odhad 250 000 podnikatelů spadajících do druhé vlny EET byl podle šéfa Finanční správy Martina Janečka založen na počtu podnikatelů vykazujících danou aktivitu, tedy maloobchod a velkoobchod. „Nicméně, řada těchto podnikatelů do systému EET nevstoupí - například jde o velkoobchodníky a obchodní zástupce, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, nikoliv hotovost, e-shopy, které také přijímají pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostřednictvím dobírky způsobem, který evidenci tržeb nepodléhá, a tak dále,“ vysvětlil.

Dále je podle Janečka řada obchodníků, kteří mají pouze sezonní prodej. Těm stačí se do systému EET přihlásit později, tedy až ve chvíli, kdy začnou platby přijímat. Navíc část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

K dnešnímu dni Finanční správa vydala přibližně 160 000 autentizačních údajů, z toho zhruba 110 000 po startu první vlny po 1. prosinci 2016. „Čísla poskytují dostatečnou záruku, že jakákoliv panika ohledně počtu subjektů přihlášených k druhé vlně EET rozhodně není na místě,“ uvedl Janeček.

Zároveň ale vyzval podnikatele, kterých se EET týká, aby neotáleli s registrací. Finanční správa totiž deklarovala, že kontroly zahájí okamžitě. „Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou,“ uvedl Janeček.

Ministerstvo financí a Finanční správa při odhadech počtu provozů vycházela z informací, které o sobě jednotlivé subjekty uvádějí v daňovém přiznání k dani z příjmů podle klasifikace ekonomických činností (NACE). „Zde subjekty mohou uvést větší počet činností, přičemž některou činnost mohou vykonávat jako minoritní. Proto jsme od počátku hovořili o odhadu, a proto nelze spolehlivě říci, kolik podnikatelů se skutečně musí povinně přihlásit do EET k 1. březnu 2017,“ uvedla dnes Finanční správa. To bude správa analyzovat v nadcházejících dvou týdnech.

 

Články odjinud