Články odjinud

Debata o czexitu se v Česku „šíří jako infekce“. Už její samotná existence ale může být nebezpečná

Debata o czexitu se v Česku „šíří jako infekce“. Už její samotná existence ale může být nebezpečná

Českou veřejnou debatou obchází nové strašidlo – je jím pojem czexit, tedy možný odchod Česka z Evropské unie. O tom, co bylo ještě před časem naprosto nemyslitelné, se dnes debatuje jako o reálné možnosti a odborníci varují před katastrofickým scénářem, který by byl po odchodu z unie nevyhnutelný. Už jen to, že se czexit stává součástí veřejné debaty, může být pro Česko nebezpečné. Zatímco v Británii se o vystoupení hovořilo už od 90. let, v Česku se pojem czexit objevil jako rána z čistého nebe a šíří se rychleji, než je zdrávo.  

Pojem czexit se začal objevovat už v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU, o kterém obyvatelé ostrovního království rozhodli v červnu 2016. Poté, co se nejčernější obavy naplnily a brexit se stal skutečností, se strhla lavina, během které se však hovořilo například také o frexitu, tedy o opuštění EU ze strany Francie.

V Česku, které se stává jednou z nejvíce euroskeptických zemí v unii, však situace došla tak daleko, že se možnost vystoupení z EU stává součástí veřejné debaty – a to navzdory tvrzení politiků, že si czexit nepřejí a nic dobrého by to Česku nepřineslo. Humbuk kolem czexitu v posledních dnech vyvolalo jednání zástupců stran ANO, SPD, KSČM a Pirátů o obecném referendu. Hnutí ANO sice trvá na tom, že by se otázky kladené voličům neměly členství Česka v EU týkat, opak ale požaduje hnutí SPD Tomia Okamury.

Právě jednání o referendu vyvolalo velký zájem médií, ekonomů a odborníků. Pojem czexit se tak začal šířit veřejným prostorem rychleji, než by bylo zdrávo. „Způsob, jakým se ta debata o referendu šíří jako infekce, mi připadá jako z jiného světa,“ řekl pro INFO.CZ ekonom České spořitelny Petr Zahradník, který se problematice Evropské unie dlouhodobě věnuje. Případný odchod Česka z EU přirovnává ke katastrofě století.

„Jsem celkem zhrozen tím, co se v České republice na toto téma děje a jak toto sémě klíčí bez jakéhokoliv racionálního důvodu. Země, jejíž HDP má růst pět procent ročně a má nejnižší nezaměstnanost v EU právě díky tomu, že je její součástí, takovýmto způsobem hazarduje se svým členstvím – to mi opravdu přijde téměř jako choromyslnost,“ dodává Zahradník.

Už jen to, že se o možnosti czexitu vůbec diskutuje, však může být nebezpečné. Čím víc se totiž bude o czexitu mluvit jako o reálné možnosti, tím víc hrozí, že se toto téma bude v očích veřejnosti legitimizovat. „Už samotná existence debaty o možnosti referenda o vystoupení vytváří veřejný prostor pro debatování toho samotného odchodu z Evropské unie. Myslím, že to je absolutně zbytečné a nebezpečné,“ říká pro INFO.CZ ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic, podle kterého v Česku neexistují racionální důvody, proč unii opouštět.

„Jediným důvodem je celkové negativní naladění Čechů vůči EU, ale pokud u takto závažné otázky neexistuje nějaká kultivovaná, dlouhodobá debata založená na argumentech, tak není možné podsouvat občanům, aby o tom v brzké době rozhodovali v referendu,“ říká také Bartovic.

Na rizika spojená s debatou o czexitu ve včerejším rozhovoru pro INFO.CZ upozornil i předseda Polanecké sněmovny Radek Vondráček za hnutí ANO, které ale s SPD o obecném referendu otevřeně jedná. „Pro mě je ale czexit naprosto zásadní otázka. Je nebezpečné se o tom vůbec jen bavit. Euroskepticismus tady z nějakého důvodu je a je na politicích, aby vysvětlovali výhody EU, jak je důležité, že jsme v EU a jaká by to byla katastrofa, pokud bychom vystoupili,“ tvrdí Vondráček.

Kritici by mohli namítnout, že když to šlo v Británii, proč by to nešlo u nás. Británie se však ve vztahu k EU vždy držela tak trochu zpátky, debata o vystoupení se zde navíc vedla přes dvě desetiletí a nebyla ani tak hysterická.

„Ta diskuse o brexitu byla v Británii dlouhodobá – uvažovalo se o tom už v souvislosti s přijetím Maastrichtské smlouvy od 90. letech. Debata o vystoupení se v Británii vedla i v rámci politických stran a dlouhodobě o tom psaly i tamní euroskeptické deníky,“ vysvětluje pro INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a odborník na vztah Evropské unie s anglofonními zeměmi Kryštof Kruliš s tím, že u nás je to zatím sezónní záležitost.

„To téma u nás není dost etablované na to, aby čas na referendum dozrál. Je to zřejmě reakce na špatnou migrační politiku EU, ale to je jedna marginálie, která tady rozproudila velkou debatu, která ale kromě této jedné politiky nemá jiné opodstatnění,“ dodává Kruliš.

Podle politologa a vedoucího Filosofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Daniela Kroupy diskuse o czexitu škodí Česku už dnes. „Já se domnívám, že samotná debata, tak jak je dnes vedena, způsobuje škody České republice především proto, že znejišťuje její postavení v Evropské unii. Pokud jste investorem a budete uvažovat o tom, kam vložíte své peníze, tak se zemi, o které nevíte, kam patří, rozhodně vyhnete,“ říká odborník a bývalý disident.

Tento negativní důsledek debaty o czexitu už tento týden pocítil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Poté, co se v médiích objevily zprávy o rozhovorech nad zákonem o obecném referendu, se totiž s obavami ozvali investoři z Japonska. Špicar jim pak musel zprávy z médií vysvětlovat během osobního setkání.

„Odmítáme jakékoliv zpochybňování našeho členství v EU. Vysílá to negativní signál zahraničním investorům. Zpochybňování našeho členství v EU a z něj vyplývající nejistota by zahraniční investory mohlo vést k pozastavení plánovaných investic a v krajním případě i k odchodu ze země. Že se nejedná jen o hypotetickou možnost, můžeme sledovat na příkladu Velké Británie,“ napsal poté viceprezident v tiskové zprávě.

Daniel Kroupa zároveň upozorňuje, že pokud má být referendum skutečně demokratickým nástrojem, vyžaduje to širokou veřejnou debatu. V současných podmínkách „nesmírně fragmentovaných médií“ ji ale podle něj vůbec vést nelze. „Důsledkem této situace je, že by rozhodující slovo v referendu dostali lidé, kteří nejen že jsou o celé záležitosti nejméně informovaní, ale ani o žádné informace zájem nemají,“ domnívá se politolog a dodává, že zavedení referenda ještě víc rozštěpí českou společnost – je to totiž hra s nulovým součtem, kdy jeden bere vše a druhý o všechno přijde. „Toto je pro naši zemi rozhodně nežádoucí stav,“ říká Kroupa.

Jak by případné referendum o czexitu dopadlo, se lze jen dohadovat. Současné průzkumy veřejného mínění však nahrávají spíš táboru těch, kteří by v referendu hlasovali pro ANO. Nedávná studie bratislavského nevládního institutu Globsec například ukázala, že Evropskou unii hodnotí kladně méně než polovina Čechů mladších 35 let, což je nejskeptičtější postoj v rámci zemí visegrádské čtyřky.

Navzdory podobným průzkumům Bartovic věří, že by v případě referenda Češi řekli czexitu NE. „Já pevně věřím, že by případná debata, která by tomu referendu předcházela, dostatečně velkou většinu Čechů přesvědčila, že jakýkoliv czexit by nenávratně poškodil českou ekonomiku a v konečném důsledku i samotnou životní úroveň občanů,“ říká Bartovic s tím, že Česko nemá ve světě takové postavení jako Velká Británie. „Věřím, že by Češi pochopili, že by zůstali obklopení Evropskou unií jako jakýsi ostrov, rozhodli by se tedy správně – to znamená zůstat v Evropské unii,“ uzavírá ředitel institut EUROPEUM.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818