Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demisi Valachová podá už v pátek. Jméno svého nástupce zná, ale nesmí říct

Demisi Valachová podá už v pátek. Jméno svého nástupce zná, ale nesmí říct

Ministryně školství Kateřina Valachová v pátek podá do rukou premiéra demisi. Uvedla to v Interview ČT24. Dodala, že s premiérem Bohuslavem Sobotkou konzultovala jméno svého nástupce. Kdo to je, ale neprozradila.

„Dohodli jsme se, že mu předám (premiérovi Sobotkovi – pozn. redakce) osobně demisi v pátek a tentýž den pan premiér bude konat dále,“ uvedla Valachová. Už dříve se mluvilo o tom, že její demise bude podaná s účinností od konce měsíce.

Jméno svého nástupce Valachová zná, nehodlá ho ale prozradit, to prý musí udělat předseda vlády sám. „Já jsem poprosila předsedu vlády zejména o to, zda by mohl zvážit kontinuitu ve vedení resortu i to, že se nacházíme v poměrně citlivé době nejenom z hlediska rozhodování o financování sportu, ale zejména kvůli návrhu rozpočtu, který mě příliš nepotěšil ze strany ministra financí,“ uvedla ministryně. Premiér prý jejím prosbám vyhověl.

Na dotaz moderátorky Valachová odmítla komentovat, zda jejím nástupcem bude náměstek Stanislav Štěch.

Valachová se k demisi rozhodla předminulý týden v souvislosti s podezřením, že se její náměstkyně Simona Kratochvílová domlouvala na sportovních dotacích s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou.

Valachová uvedla, že pro ni poslední týdny byly lidsky i profesně náročné, ale emoce podle ní už opadly. „Já si myslím (...), že všichni ví, že nikdo nic z ministerstva školství neukradl a že jsem naopak konala.“ Valachová se nebrání kandidatuře ve sněmovních volbách. „Voliči posoudí, jestli jsem si vedla dobře nebo nikoli, nechám to na nich,“ dodala.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1