Den ve 30 vteřinách: Největší odtržený ledovec na světě a sněmovní komise na Babiše | info.cz

Články odjinud

Den ve 30 vteřinách: Největší odtržený ledovec na světě a sněmovní komise na Babiše

Očekávání vědců se dnes naplnila – z Antarktidy se odlomila kra o velikosti Moravskoslezského kraje, která může v budoucnu vést ke zvýšení hladiny moří. Po dnešku je také rozhodnuto, kdo povede komisi vyšetřující úniky z policejních spisů namířenou proti Andreji Babišovi. Jaké další zprávy dnešního dne by vám neměly uniknout?

Z Antarktidy se odtrhl obří kus ledovce, který může zvýšit hladiny moří

Stalo se to, co vědci dlouho očekávali. Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zabírá větší rozlohu, než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj. Jde tak o jednu z největších mas ledu, jaká se kdy od jižního světadílu odtrhla. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější družicové snímky. Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoli klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

Komisi vyšetřující únik z policejních spisů mířící na Babiše povede Plíšek

Sněmovní vyšetřovací komisi k úniku policejních spisů povede Martin Plíšek z TOP 09, kterému v dnešní tajné volbě dali poslanci přednost před nominantem Úsvitu Jiřím Štětinou. Komise namířená proti Andreji Babišovi má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným získáváním policejních spisů, o kterém se začalo mluvit po úniku nahrávek s Babišem a novinářem Markem Přibilem. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. Výsledek zkoumání by měla dát komise plénu do konce srpna.

Evropská unie zvažuje nové sídlo v Paříži. Jeho cena vzbuzuje ostrou kritiku

Novému sídlu, které EU plánuje v srdci Paříže zřídit, se v úředních dokumentech přezdívá „Dům Evropy“. Podle informací serveru Politico v ní má kromě kanceláří být také interaktivní návštěvnické centrum, které bude mít za úkol přiblížit Evropu a její integraci obyčejným lidem. Kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci a výši ročního nájmu ale plán už dnes kritizují někteří europoslanci. Úprava prostor má vyjít na 12 milionů eur, každý rok pak mají instituce vyplácet dalších 6 milionů eur. Europoslanci proto volají po levnější variantě.

Kontroverzní reportáž Primy o muslimkách řeší rada pro televizní vysílání

Reportáž o nošení celotělových plavek v aquaparcích, kterou televize Prima odvysílala v pondělním zpravodajství, vyvolala poprask. Redaktor Karel Rychlý v ní přirovnal koupací oděv muslimek k mnišské kutně, ve které následně vstoupil do bazénu a dožadoval se stejných práv, jako měly ženy v burkinách. Kvůli stížnosti na porušení objektivity se reportáž dostala do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Rada se bude podnětem zabývat v rámci svého letošního 13. zasedání ve dnech 8. - 9. srpna 2017,“ řekl pro INFO.CZ vedoucí Úřadu RRTV Petr Bartoš.

Poslanci zablokovali památkový zákon a schválili vyslání vojáků do Litvy

Vládní návrh novely památkového zákona v Poslanecké sněmovně narazil. Poslanci dnes předlohu zamítli a její legislativní cesta tak skončila. Zákon, proti kterému vystupovalo mnoho kritiků z odborných kruhů, měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond. Ministr kultury Daniel Herman považuje dnešní krok sněmovny za podraz, který ho překvapil. Sněmovna dnes rovněž schválila misi, která vyšle až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a v lednu následujícího roku. S návrhem ještě musí souhlasit Senát.

Trumpův syn tvrdí, že otec o jeho schůzce s ruskou právničkou nevěděl

Donald Trump mladší svému otci neřekl o schůzce s ruskou právničkou, která údajně slibovala kompromitující materiály o Hillary Clintonové. Syn amerického prezidenta to prohlásil v úterním rozhovoru s televizí Fox News, v němž označil za „směšná“ obvinění o snaze s Moskvou koordinovaně ovlivnit loňské volby ve prospěch otce. Mluvil prý i s dalšími Rusy, avšak zcela bez nekalých úmyslů. Trumpova syna se kvůli schůzce chystá vyslechnout senátní výbor pro tajné služby, který ruskou roli v prezidentských volbách objasňuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud