Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deníky o sjezdu ČSSD: Hamáček je nevýrazný a voliči ho neznají. Proti ANO ho čeká nejtěžší zkouška

Deníky o sjezdu ČSSD: Hamáček je nevýrazný a voliči ho neznají. Proti ANO ho čeká nejtěžší zkouška

Klasickým voličům ČSSD nepříliš známý korektní diplomat, který působí podobně nevýrazně jako Bohuslav Sobotka, nebo i medvěd Balú z Kiplingovy Knihy džunglí je podle komentátorů českých deníků nový předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Strana se po nedělním sjezdu pod jeho vedením bude potýkat především s hnutím ANO, při sestavování vlády i při soupeření o voliče, napsali.

Podle sloupku Lidových novin (LN) je Hamáček jednoznačně to nejsolidnější, co může ČSSD nabídnout, otázkou ale je, zda bude solidnost stačit, když konkurencí strany v oslovování starších a méně vzdělaných voličů je šéf ANO Andrej Babiš. "Bude se muset vypořádat s otázkou klasického voliče ČSSD, který dění sleduje jen přes občasné zprávy komerčních televizí: Kdo je to ten Hamáček?" píšou o novém předsedovi sociálních demokratů LN.

Hamáčkovou nevýhodou je to, že působí podobně nevýrazně jako bývalý šéf ČSSD Sobotka, míní komentátor v Hospodářských novinách (HN). Podle deníku nového šéfa strany čeká "vůbec nejtěžší zkouška", když bude muset s pouhými 15 poslanci vyjednávat s ANO o zastoupení ve vládě tak, aby sociální demokracie získala v podzimních komunálních a senátních volbách stovky tisíc ztracených voličů. Jednat přitom bude muset vedle Babiše také s prezidentem Milošem Zemanem a svým soupeřem v boji o předsednické křeslo a později zvoleným statutárním místopředsedou strany Jiřím Zimolou, upozornil autor textu.

Zemanova vystoupení na sjezdu ČSSD, v němž stranu nabádal k jednání s ANO o vládě bez přímé účasti sociální demokracie, si všímá komentátor deníku Právo. "Služba Babišovi výměnou za neviditelná místa náměstků by byla zkáza ČSSD a někteří delegáti to říkali v diskusi přímo," píše se v komentáři. I podle Hamáčka by účast ve vládě měla být na úrovni ministrů. Podle komentátora Práva je ale otázkou, jak nechat vlka Babiše nažrat a zachovat oranžovou kozu celou, když ČSSD má jednat s ANO o vládě a zároveň, jak znělo sjezdem jako základní myšlenka, se musí vrátit k důvěryhodnému hájení svých voličů.

Nejvýraznějším vzkazem nedělního sjezdu sociální demokracie je to, že si strana přeje vládnout s Babišem a obnovit dobré vztahy se Zemanem, míní komentář v Mladé frontě Dnes (MfD). "Vítězný Jan Hamáček a jeho parťák ve vedení ČSSD Jiří Zimola nyní zřejmě utvoří dobře sehraný tandem," napsal autor textu.

Babiš jako premiér, i když čelí trestnímu stíhání, podle MfD nebude pro sociální demokraty nepřekonatelnou překážkou. Obavy z toho, zda Babiš vládním partnerům "definitivně nevyluxuje" voliče, musí ČSSD risknout a upravit styl vládnutí s ANO z dřívějšího konfrontačního na konsenzuální, píše autor. Tím podle něj může strana vyjednat a prosadit své a svézt se s vládou, která bude vzhledem k ekonomickým prognózám nejspíš úspěšná.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1