Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky Kurdů demonstrovaly před vnitrem. Chtějí, aby Češi propustili zadrženého Muslima

Desítky Kurdů demonstrovaly před vnitrem. Chtějí, aby Češi propustili zadrženého Muslima

Zhruba dvě stovky podporovatelů zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima vyrazily demonstrovat před sídlo ministerstva vnitra v Praze. Požadují informace a jeho propuštění. Podle kurdského lékařa a podnikatele Yekty Uzunoglua chtějí příznivci kurdského politika vědět, zde je muž ve vazbě. Uzunoglu tvrdí, že k pochodu k ministerstvu se sympatizanti zadrženého rozhodli, protože u pražských soudů se nedozvěděli, který z nich bude o dalším osudu zadrženého rozhodovat. O vydání muže žádá Turecko, které ho označuje za teroristu.

„Nevíme, kde se ten člověk nachází, kdo má o něm rozhodovat. Když jsem vyčerpal možnost být informován ze strany soudů, oba říkají, že s tím nemají nic společného, tak se chceme zeptat ministerstva vnitra, kde ten člověk je,“ uvedl Uzunoglu, který kvůli kauze přicestoval ze Švýcarska.

Podporovatelé zadrženého muže prošli centrem Prahy a zastavili se před ministerstvem vnitra. V různých jazycích požadují jeho osvobození. Skandují také hesla proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Někteří z nich mají kurdské vlajky. Na protest dohlížejí policisté. Další přesun zatím skupina neplánuje.

Turecko prozatím českou stranu požádalo o vzetí muže do předběžné vazby. Pokud tomu soud vyhoví, musí Turci do 40 dnů od zadržení podat žádost o vydání, jinak bude muž propuštěn. Soud bude o případné předběžné vazbě rozhodovat dnes nebo v úterý. Policie musí muže předat soudu do 48 hodin od zadržení. Soud pak musí do 24 hodin rozhodnout. Muž byl zadržen v noci ze soboty na neděli.

České úřady zatím totožnost zadrženého výslovně nekomentovaly, Turecko ho však identifikovalo jako kurdského politika Sáliha Muslima. Muž je bývalým spolupředsedou syrské Strany demokratické unie (PYD), která je politickou složkou syrských Kurdů. Turecko ho označuje za teroristu.

Turecká ambasáda plánuje na dnešní odpoledne tiskovou konferenci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1