Články odjinud

Desítky Kurdů demonstrovaly před vnitrem. Chtějí, aby Češi propustili zadrženého Muslima

Desítky Kurdů demonstrovaly před vnitrem. Chtějí, aby Češi propustili zadrženého Muslima

Zhruba dvě stovky podporovatelů zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima vyrazily demonstrovat před sídlo ministerstva vnitra v Praze. Požadují informace a jeho propuštění. Podle kurdského lékařa a podnikatele Yekty Uzunoglua chtějí příznivci kurdského politika vědět, zde je muž ve vazbě. Uzunoglu tvrdí, že k pochodu k ministerstvu se sympatizanti zadrženého rozhodli, protože u pražských soudů se nedozvěděli, který z nich bude o dalším osudu zadrženého rozhodovat. O vydání muže žádá Turecko, které ho označuje za teroristu.

„Nevíme, kde se ten člověk nachází, kdo má o něm rozhodovat. Když jsem vyčerpal možnost být informován ze strany soudů, oba říkají, že s tím nemají nic společného, tak se chceme zeptat ministerstva vnitra, kde ten člověk je,“ uvedl Uzunoglu, který kvůli kauze přicestoval ze Švýcarska.

Podporovatelé zadrženého muže prošli centrem Prahy a zastavili se před ministerstvem vnitra. V různých jazycích požadují jeho osvobození. Skandují také hesla proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Někteří z nich mají kurdské vlajky. Na protest dohlížejí policisté. Další přesun zatím skupina neplánuje.

Turecko prozatím českou stranu požádalo o vzetí muže do předběžné vazby. Pokud tomu soud vyhoví, musí Turci do 40 dnů od zadržení podat žádost o vydání, jinak bude muž propuštěn. Soud bude o případné předběžné vazbě rozhodovat dnes nebo v úterý. Policie musí muže předat soudu do 48 hodin od zadržení. Soud pak musí do 24 hodin rozhodnout. Muž byl zadržen v noci ze soboty na neděli.

České úřady zatím totožnost zadrženého výslovně nekomentovaly, Turecko ho však identifikovalo jako kurdského politika Sáliha Muslima. Muž je bývalým spolupředsedou syrské Strany demokratické unie (PYD), která je politickou složkou syrských Kurdů. Turecko ho označuje za teroristu.

Turecká ambasáda plánuje na dnešní odpoledne tiskovou konferenci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud