Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti jsem do plynu neposílal. Nejsem rasista... velký, říká autor komentářů pod fotkou prvňáčků

Děti jsem do plynu neposílal. Nejsem rasista... velký, říká autor komentářů pod fotkou prvňáčků

Zprvu nenápadná fotka prvňáků z teplické ZŠ Plynárenská vyvolala na sociálních sítích pobouření. Diskutujícím vadilo, že do třídy chodí vietnamské, arabské nebo romské děti spolu s českými. Autoři komentářů se nyní brání, že jejich slova veřejnost špatně pochopila. Tvrdí to alespoň dva z nich, s nimiž mluvil server iRozhlas.cz.

Rodiče dětí i samotné žáky vlna nenávisti vystrašila. Případem se zabývá i policie. Web iRozhlas.cz vypátral dvojici autorů komentářů Víťu Kroupu a Alenu Čtvrtlíkovou. Oba se dušují, že proti dětem ze školy nic nemají.

„Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to taky nenapadlo!!!“ napsal Kroupa do komentářů pod fotkou. Nyní tvrdí, že nenaznačoval, aby děti ze školy šly do plynu.

„Vy si to tak vysvětlujete, protože to je vytrženo z kontextu, úplně z něčeho jiného. Něco, co s tím nemá nic společného. V Teplicích na Plynárenské bydlí kamarád, jemuž jsem to komentoval. Znám ho jen přes facebook,“ praví a dodává, že chtěl, aby odešly do Německa, kde je přes milion uprchlíků. „Fakt je to vytržené z kontextu. Nejsem nějaký rasista... velký.“

Kroupa posléze upřesňuje, že není ani malým rasistou, ale vadí mu někteří lidé, kteří „vyžírají náš sociální systém“. Jeho tvrzení ale popírají činy. A nejde jen o reakci na fotku prvňáčků. Kroupa měl ještě ve středu na facebooku vyvěšenou fotku hajlujícího Adolfa Hitlera s popisem „Krásné bílé sny. Přátelé.“ Smazal ji až po rozhovoru s novinářem.

Proti dětem na fotografii prý nic nemá ani Čtvrtlíková. Také její komentář ale zněl úplně jinak. „To si dělaj prdel a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu,“ napsala uklízečka z olomoucké základní školy.

Čtvrtlíková se hájí, že jen reagovala na ostatní příspěvky a ten svůj napsala v zápalu. „Je to reakce na reakci a určitě to není přímo vůči těm děckám. Je to navazované na ty komentáře. Já se tedy omlouvám, jestli je nějaký problém.“

Tvrdí, že v multikulturních třídách je „hrozná šikana a zlé děti“. „Mně nevadí ty národnosti, mně vadí spíš, co z toho potom je. Že ty děti se potom se napadají a tyhle věci. To mně vadí,“ komentovala.

Už dříve vypátrala dalšího autora komentářů pod fotkou Česká televize. Petr Valouch se ale s novináři bavit nechtěl. Pohoršení vyvolala reakce poslankyně za SPD Terezy Hyťhové. Ta na serveru Lidovky.cz dala nenávist do spojitosti se zneužíváním sociálních dávek a prohlásila, že diskutující chápe. Posléze ale přiznala, že ani neví, co lidé pod snímek napsali.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744